İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kredi Puanı
 3. Kredi Notu Yükseltme Teknikleri
Trendlerdeki Yazı

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kredi notunuz düşükse kredi kullanmanız kolay olmayacaktır. Dolayısıyla kredi puanı yükseltme tekniklerini uygulamanız gerekmektedir.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri
2

Modern yüzyılda bankalarla işi olmayan herhangi bir bireyden söz etmek çok zordur. En iyi ihtimalle maaşların bile bankalardan alan bireyler, istemeseler de bir şekilde bankaların kıyısına köşesine dokunmaktadır. Bu noktada da kredi puanı ya da kredi notu olarak adlandırılan grafiğin hesaplanması mümkün oluyor. Çünkü kredi notu, bankalarla herhangi bir şekilde rabıta hâlinde olmanızla çok alâkalı bir şekilde yükselişe geçip düşüş yaşayabilir. Peki, kredi notu yükseltme teknikleri hakkında bildiklerimiz yeterli midir acaba?

Kredi Notu Hesaplama Kriterleri

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan Findeks markasının hesapladığı kredi notunun algoritması oldukça basit bir şekilde işlemektedir. Buna göre kredi notunda şu kriterler esas alınmaktadır:

 • Bankalara olan borç durumunuz
 • Ne kadar yoğun olarak kredi kullandığınız
 • Bankalara yaptığınız yeni kredi başvurularının sayısı
 • Kredi kartı, kredili mevduat hesabı (KMH) ya da kredi ödemelerinizin düzeni

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Yukarıda arz ettiğimiz dört husus, kredi notunuzun hesaplanması için en önemli kriterler arasındadır. Bunların dışında başkaca kriter olan birçok unsur bulunmaktadır. Ama kredi notunuzun kesif yoğunluğunu, bu dört madde etkilemektedir. Dolayısıyla bunlara dikkat etmeniz, kredi puanınızın işinize yarayacak denli yüksek olmasını sağlayacaktır.

Bankalara olan borç durumunuz

Borçlu insan riskli insandır mottosundan yola çıkarak diyebiliriz ki, bankalara olan borcunuz ne kadar azsa, ödeme kolaylığınız da o kadar artacaktır. Bundan ötürü de bankalar nezdinde risksiz bir müşteri portföyü çizmiş olacaksınız. Bu durumda kredi puanınız yükselecektir. Örneğin 3 bin lira maaş alıp bankalara 50 bin lira borcu olan biri ile, aynı maaşı alıp bankalara 10 bin lira borcu olan ya da hiç borcu olmayan birinin kredi notu aynı değildir. Bankalar az borca sahip olan kullanıcıyı daha az risk grubuna dâhil eder.

Ne kadar yoğun olarak kredi kullandığınız

Mevcut durumda kullanmış olduğunuz ne kadar fazla krediniz varsa, o kadar menfî yönde kredi notunuz olacaktır. Örneğin; bankalardan kullanmış olduğu 3 kredinin ödemesini yapan biri ile, hiç aktif kredisi bulunmayan birinin kredi notu aynı olmaz.

Bankalara yaptığınız yeni kredi başvurularının sayısı

Findeks, kredi notunuzu hesaplarken ne kadar sıklıkla kredi başvurusu yaptığınızı da dikkate almaktadır. Burada önemli olan husus şu ki; kredi başvurunuz olumsuz sonuçlansa dahi kredi notunuz negatif yönde etkilenecektir. Ayrıca kredi başvurularını SMS, internet, ATM, telefon ya da şube vasıtasıyla yapsanız bile bu puanlamaya etki edecektir. Kısacası sürekli kredi başvurusunda bulunmayın. Bunun yerine, kredi notunuzu sorgulayarak puanınızın uygun olduğuna kanaat getirdiğinizde bankaların kapısını çalabilirsiniz. Kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenmek için şu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önerilen Yazı
Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmek 2018

Kredi kartı, kredili mevduat hesabı (KMH) ya da kredi ödemelerinizin düzeni

Bankalara olan borcunuza ve vâdelerine ne kadar sâdıksanız, kredi notunuz da o kadar yüksek olacaktır. Düzensiz ya da gecikmeli olarak yapılan kredi, kartı kartı, KMH ödemeleri, kredi puanı etkileyen en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Yukarıda saydığımız teknikleri kullanarak kredi notunuzu yükseltmeniz mümkündür. Ancak bu süreç, bir ayda gerçekleşecek bir durum olmadığı için kredi notunuza tam anlamıyla etki etmesi için dört – beş aylık bir zaman diliminin geçmesi gerekecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. Avatar

  kredi kartı borçlarımı gecikmeye düşürdüğüm için puanım düşmüşü ne yapacağımı bilemiyordum. Yazılanları deneyeceğim inşallah kredi puanım artar

 2. Avatar

  kredi notunu yükseltmenin ilk kuralı borçlarınızın günü gününe, hatta gününden bile önce ödemenizdir. sonrasında kendiliğinden yükselişe geçiyor zaten.

 3. Avatar

  kredi notunu yükseltmek için ben de bu teknikleri kullandım ve çok başarılı bir şekilde artık kredi alabiliyorum. teşekkür ederim

 4. Avatar

  teşekkür ederim bu bilgiler için en güzel yöntemleri sıralamışsınız. Bu yöntemler ile birlikte kısa sürede notumun yükseltilebileceğini düşünüyorum. Ama dikkat ederseniz hepsi paraya dayalı yöntemler nerdeyse. Findeks notu yüksek olsun da başka bir şey istemiyorum.

 5. Avatar
  5 sene önce

  buradaki tüm adımları uyguladıktan sonra findeks kredi notunun yükselmeme şansı yok. fakat sorun şu ki bankaların kredi puanını yükseltebilmesi için, yani bu adımları yerine getirebilmemiz için de muhakkak bir paraya ihtiyacımız gerekiyor. çünkü millet dışarıda aç, aç! birileri siyaset uğruna bu kadar halkı telef ediyor. artık duysunlar sesimizi. kredi batağındayız. devlet el atsın bize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir