1. Ana Sayfa
  2. Kredi Puanı
  3. Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmek 2018
Trendlerdeki Yazı

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmek 2018

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmek 2018
1

Bireylerin, kredi kartı ve kredi gibi bankacılık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için kredi notlarının yüksek olması gerekiyor. Bir başka ifadeyle kredi notunun düşük olması, kredi çekmenizi engelleyen en büyük etkendir. Peki, kredi notunu nereden öğrenebiliriz? Kredi notunu öğrenmenin birden fazla yolu bulunsa da, bunlar genellikle ücretli yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla biz, bu yazımızda ücretsiz kredi notu öğrenme tüyoları vereceğiz.

Makale İçeriği

Kredi Notu Nedir?

Bankacılık ürünlerini kullanabilmek için Kredi Risk Merkezi tarafından geri ödeme özelliklerinize göre belirlenen bir puanlama sistemidir. Kredi notu, tüm bankaların merkeze bildirdikleri ödeme düzeninize ve miktarınıza göre belirlenir. Örneğin, hiç kredi kartı ya da kredi gibi bankacılık ürünlerini kullanmamış birinin kredi puanı hesaplanamazken, aktif olarak kredi kartı kullanıp ekstre borcunu son ödeme tarihine kadar ödeyen birinin kredi puanı yüksek olur. Dolayısıyla bu kişi, bankacılık ürünlerinden de daha rahat bir şekilde yararlanabilir.

Kredi notu, FİNDEKS üzerinden ücretli bir şekilde sorgulanabilir. Aynı şekilde birçok bankanın internet ya da mobil uygulamalarında da on lira civârında ücretler ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Fakat asıl mesele, ücretsiz kredi notu nasıl öğrenilir sorusunda düğümlenmektedir. Biz de, kredi notunu nasıl ücretsiz öğrenebilirsiniz onu belirteceğiz.

Ücretsiz Kredi Notunu Öğrenmek

Kredi notunuzu öğrenebilmek için her halükârda FİNDEKS’e üye olmanız yararınıza olacaktır. Bu noktada ücretsiz olarak kredi notu sorgulayabilmek için de buraya ihtiyacımız olacak. Zira, daha önceden herhangi bir bankaya bankacılık ürünleri için başvuruda bulunduysanız, bankalar bu başvurunuz esnâsında kredi notunuzu FİNDEKS’ten çekerek ekranlarına getirmektedirler. Yani bir nevî, sizin FİNDEKS’ten kendi yaptığınız ücretli işlemi bankalar yapmakta. Bu sorgulamalar da, FİNDEKS’teki hesabınızın geçmiş kısmında yer alıyor. Hesabınıza girip ilgili bölümü ziyaret etmeniz durumunda kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Kredi puanınızı ücretsiz olarak öğrenmenin bir diğer yolu da cep telefonu operatörleridir. Çünkü operatörlerin sunmuş oldukları cihâz kampanyaları, tıpkı bir kredi sistemi gibi çalışır. Dolayısıyla cihâz kampanyasından yararlanabilmeniz için kredi risk notunuzun FİNDEKS’ten alınması gerekiyor. İşte, bu işlemi sizin yerinize Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom ücretsiz olarak yapıyor. Geriye, FİNDEKS hesabınıza girerek cep telefon operatörünün talep ettiği raporu okuyarak kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenmek kalıyor. Aynı taktiği, taksitli alışverişe müsaade eden başka işyerlerinde de kullanabilirsiniz. Genellikle bu işyerlerinin muhasebe departmanları da sizin kredi notunuzu sorgularlar.

Son olarak önerebileceğimiz yöntem de herhangi bir bankaya giderek müşteri temsilcisine sorgulatma yapmanızdır. Bu şekilde elinizde bir doküman olmasa da, lafzen kredi notunuzu banka görevlisinden öğrenebilirsiniz. Doküman almak isterseniz de yine FİNDEKS’e girip hesabınızın geçmiş sorgularına bakmanız yeterli olacaktır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Avatar

    Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Ben de ücretsiz bir şekilde kredi notumu öğrenmek istiyorum ama bahsettiğiniz yöntemler arasında en uygununu herhangi bir banka şubesine giderek sorgulamak olduğuna karar verdim.

  2. Avatar

    kredi notumu ücretsiz öğrenmeye çalıştım beceremedim. bir ara işbank üzerinde kampanya vardı ona bakayım dedim o sırada kampanya bitmiş oldu. findeks e mi üye olmamız gerekiyor ne yapmalıyız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir