İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarım Kredisi
  3. Traktör Kredisi Nasıl Alınır
Trendlerdeki Yazı

Traktör Kredisi Nasıl Alınır

Traktör Kredisi Nasıl Alınır

Tarımsal faaliyetin en önemli unsurlarından olan traktörler, nakit parası olmayan çiftçiler tarafından tedarik edilemiyor. Ancak banka kredisi aracılığıyla traktör alabilen çiftçiler, traktör kredisi nasıl alınır diye araştırma içerisine girmekteler. Bu makalemizde, çiftçileri ilgilen traktör alımı hakkında ne şekilde bir yol izlenebilir onları açıklayacağız.

Traktör Kredisi Nedir?

Traktör kredisi; çiftçilerin, tarımsal faaliyetlerinde kullanmaları üzere ihtiyaç duydukları traktörleri alabilmeleri adına bankalar tarafından sunulan bir taşıt kredisidir. Çok uzun zamandır Türkiye’de mevcut olan traktör kredisi, temel olarak çiftçiyi ve tarımı desteklemeyi hedeflemektedir.

Traktör Kredisi Nasıl Alınır?

Traktöre ihtiyaç duyan çiftçiler, bankalar aracılığıyla bu kredi türüne başvuru yapabilirler. buradaki önemli ayrıntı, bilhassa Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi devlet bankalarının seçilmesidir. Diğer bankalarda da traktör kredisi uygulaması olsa da, en güvenli ve işleyişli olan bankalar kamu bankalarıdır. Ancak özel bankalarda tarım kredisi adı altında da kredi kullanılabilir. Ayrıca sıfır kilometre traktör almak isteyen çiftçiler, traktör bayileri aracılığıyla da bankalar nezdinde kredi kullanabilir ve kolayca araç sahibi olabilirler.

Traktör kredisi için bankaların koşmuş oldukları birtakım şartlar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • İkinci el ya da sıfır kilometre traktörler için kredi kullanabilirsiniz
  • İkinci el traktör alımı için yaş sınırı 5 (beş) olarak belirlenmiştir

Traktör Kredisi Veren Bankalar

Hem özel hem de devlet bankalarının traktör kredisi desteği verdiklerini belirtmiştik. Tercihinizi mümkünse devlet bankalarından yana kullanın. Ancak kimi durumlarda özel bankalardan da traktör kredisi kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Tarımı desteklemek adına kurulan ülkemizin en eski ve köklü bankalarından biri olan T.C. Ziraat Bankası’nda, sıfır kilometre ile ikinci el traktör alımı için traktör kredisi sunulmaktadır. Banka, birçok traktör mağazası ile de anlaşmalı olduğundan rahatlıkla çiftçilere kredi sunmaktadır.

Vakıfbank Traktör Kredisi

Bir diğer kamu bankası olan Vakıfbank da tarımsal kalkınmayı desteklemek adına çiftçilere traktör kredisi sunmaktadır. Banka, altmış ay taksit ve esnek ödeme planı doğrultusunda çiftçilere ikinci el ve sıfır kilometre traktörler için kredi verebilmektedir.

Türkiye İş Bankası Traktör Kredisi

Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle daha sonradan Cumhurbaşkanı olan Celâl Bayar tarafından kurulan Türkiye İş Bankası da çiftçilere traktör kredisi hizmeti vermektedir. Bankadan alınan traktör kredilerinde kırk sekiz aya kadar vade imkânı sunulmaktadır.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Traktör Kredisi

TEB de kamu bankaları gibi tarıma destek veren özel sektör kuruluşlarından. Altmış aya kadar vade imkânı sunan banka, ikinci el ve sıfır kilometre traktör almak isteyen çiftçilere destek vermektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap