1. Ana Sayfa
 2. Kredi Puanı
 3. Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?
3

Kredi Kayıt Bürosu diye adlandırılan ve ortak bir kuruluş olan kurumun kişilerin finans işlemlerini bireysel olarak araştırılmasının yapıldığı ve ödemelere göre analiz edilmesi sonucu yapılan puanlama sistemi kredi notu olarak adlandırılır. Kredi notu denilen şey aslında kredi puanı ya da kredi skoru ile aynı anlama gelmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notunun kaç olması gerektiği birçok kişi tarafından merak edilmekle birlikte bankadan bankaya da değişiklik göstermektedir. Ancak bir genellemede bulunmak gerekirse kredi notunun 1500 ve üzerinde olması bireylerin kredi çekmesi için uygun bir not olarak değerlendirilmektedir.

Ödemelerinizi Aksatarak Kredi Borcunu Bozmayın!

Kredi ve Kredi kartı ödemelerinizi günü gününe yapmadığınız takdirde kredi notunuz düşmektedir. Bu duruma düşmemek için borçlarınızı ödeyemezseniz günü gecikmeden borcunuzu yapılandırmanız gerekmektedir. Günü gecikmiş borçlar yapılandırılamadığı için sıkıntı çekebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilebilir?

Kredi notunu yükseltmeniz için yapmanız gereken en önemli şey düzenli olmayan ödemeleriniz varsa bunları belirli bir düzene koyarak günü gününe ödemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunların haricinde ise aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz:

 • Ödemelerinizi hiçbir zaman geciktirmemelisiniz.
 • Borçlarınızı tek bir kredide birleştirebilirsiniz.
 • İpotek göstererek kredi limitini yükseltebilirsiniz.
 • Aylık kredi borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

Kredi Notunu Yüksek Tutmanızı Sağlayacak Faydalar

Günümüzde bankalar tarafından kredi notuna oldukça önem verilmektedir. Banka ile yapacağınız herhangi bir işlem durumunda bankanın öncelikli olarak baktığı durumdur kredi notu. Bundan dolayı kredi notunuzun yüksek olması size şu gibi faydaları sağlamaktadır:

 • Ticari ilişkilerde güven durumunun hızlı ve kolay oluşması.
 • Düşük faiz ve uzun vade borçlanma ayrıcalığı.
 • Tercih edilen müşteri konumuna gelinmesi.
 • İşbirliği şartlarının daha kolay esnetilebilme avantajı.
 • Kişiselleştirilmiş ürün teklifleri.
 • Hizmet kalitesinde farklılaşma.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi puanı olarak da bilinen bu değerlendirme sistemi, KKB tarafından oluşturulan FİNDEKS sorgulama aracı ile öğrenilebilmektedir. Bu araç, ücretli bir uygulama olduğu gibi bâzen çeşitli kampanyalar ile çok cüzî miktarlara çekilebiliyor.

Kredi puanınızı aynı zamanda bankalardan ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Bunun için herhangi bir banka şubesine gitmeniz yeterli. Aynı zamanda bankaların mobil uygulamaları ya da internet bankacılığı şubeleri bu işlemi yapmaktadırlar. Sorgulama yaptıktan sonra kredi puanınız, bir rapor olarak size sunulmaktadır. E-posta adresinize de gönderilen rapor, detaylı bir bilgi yığınını içermektedir. Raporda grafikler, tablolar ve analiz bilgileri yer almaktadır. İlerleyen yaşamınızı etkileyecek denli önemli olan kredi puanınızı düşürmemek için bankaların istediği uygun müşteri tipine uymaya özen göstermelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap