1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Kolay Yoldan Kredi Almak

Kolay Yoldan Kredi Almak

Kolay Yoldan Kredi Almak
1

Finans dünyasında kolay kredi sağlayıcı kurumlar olan bankalardan daha rahat yoldan kredi almanın tüketici açısından önemi herkes tarafından bilinmektedir. Ayrıca günlük hayatta nakit çekmek tüketiciyi de memnun edecektir.

Makale İçeriği

Kolay Kredi Almak

Ev almak, araba almak, çocukların okul ihtiyacını gidermek ya da tatile gidebilmek… İhtiyaç hissedilen krediye ne kadar kolay yoldan erişilebilir, bunda tüketicinin ödeme alışkanlıkları ne kadar etkin rol oynar?

Tüketicinin finans sektöründe bu anlamda yeri nedir?

Kolay kredi kullanmaya ulaşılabilmesi için tüketicinin geçmişte banka kredi ödemeleri ile ilgili olarak kara listeye girmemiş olması, bu süreçte en önemli belirleyici faktörlerden biridir. Bunun için geri ödemeler süreç tanımlamaları gelir, maaş gününe göre ayarlanmalıdır, sürelere dikkat edilmelidir.

Kredi notuna göre tüketicinin krediye ulaşmasının belirlemesi günümüz teknolojisinde oldukça kolay olmaktadır. Bankalar kimlik numarasına göre tüketicinin kredi notuna kolaylıkla erişim sağlamaktadır. Diğer bankalara ödemelerin de görüldüğü sistemde tüketicinin ödeme durumu, aksaklıkları, miktarı, süreçleri görülebildiğinden kolay krediden faydalandırılabilecek bir tüketici olup olmadığı anında değerlendirilmektedir.

Diğer etkenler neler?

Tüketicinin gelir düzeyi bir diğer etkendir. Bankalar tüketicinin gelir düzeyine bakarak sistemde görülen ödemelerinin yanında yeni bir krediyi ödeme durumunu da belirleyerek gelir ve ödemelere göre belirlenen oranlardaki kredi kullandırmaktadır. Tüketicinin gelir düzeyine göre geri ödemelerinin yanı sıra ;

Ödeme gününü geçirmemesi; eksik ödemede bulunmuş olmaması; bunun yanında elektrik, su, telefon faturalarını süresinde ödemesi; kredi kartı alışverişlerinde gününde ödeme yapması gibi tüketici sorumluluklarını yerine getirip getirmediği de diğer etkenleri oluşturmaktadır.

Gelir düzeyi ile ödemelerin birbirini karşılaması oranı bankaların kredi miktarını belirledikleri değerlendirmeler olup, tüketicinin finans kaynağına kolay ulaşmasını sağlayan gelir düzeyi kredinin geri ödenebilir nitelikli olmasını sağlıklı kılmaktadır. Bu turumda tüketici borçlarının aylık geri ödemeleri toplamının gelir düzeyinden düşük olması gerekmekte olup en etken unsurdur.

Tüm bu etmenlerin yanı sıra, bankalarla olan ilişkinizin ne kadar eskiye dayandığı da oldukça önemli bir faktördür. Söz gelimi on sekiz yaşına yeni girmiş bir bireyin kredi alması biraz zorken, on senedir bankadan maaşını çeken bir bireyin kredi kullanması çok daha kolay olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap