İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Vefat eden bir kişinin, mevcut kredi borcunun akıbeti konusunda en önemli husus, kişinin krediyi kullanırken hayat sigortasının bulunup bulunmadığıdır. Kişi kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmışsa, vefat etmesi durumunda kişinin borcu sigorta tarafından ödenir. Sigorta yaptırmamışsa, mevcut borç kişinin mirasçılarına intikal eder. Peki, bu durumda ne yapmak gerekiyor, nasıl prosedürler izlenecek onları anlatacağız.

Makale İçeriği

Kredide Hayat Sigortası Nedir?

Bankalar, kredi başvurusu yaptığınız zaman, sizden hayat sigortası yaptırmanızı talep edecektir. Hayat sigortası, bankadan talep ettiğiniz kredinin geri ödenmesinde herhangi bir sorun yaşanmasını önlemek ve borcunuzu garantilemek için yapılır. Hayat sigortası yapıldığı takdirde sigorta şirketi, sigortalının sözleşmede belirtilen süre içinde ve belirtilen koşullarda yaşamını kaybetmesi durumunda ya da sözleşmede belirtilenden daha uzun süre hayatta kalması halinde, sigortalıya yahut sigortalının belirlediği kişilere sigorta bedelini öder. Bu sebeple hayat sigortaları, başınıza beklenmedik bir durum gelmesi halinde, sizi ve sevdiklerinizi güvence altına almayı, bu güvenceyi sağlamanın yanı sıra tasarruf yapmanızı sağlar.

Hayat Sigortası Olması Durumunda

Hayat sigortaları, kredi taleplerinde mecbur tutulmamakla birlikte, yaptırılması bankalar tarafından genellikle tavsiye edilir. Bu sigorta konut, ihtiyaç ya da taşıt kredisi fark etmeksizin, her türlü kredi kullanımında yapılmaktadır.

Hayat sigortasının asıl amacı, vefat etmeniz durumunda size ait borçları ödemektir. Yani kredi borcu devam eden birisi hayatını kaybederse, bazı durumlar haricinde tüm borçları sigorta şirketi tarafından ödenir. Örneğin borçlu kişinin vefatında intihar vb. şüpheli bir durum varsa, sigorta şirketi ödeme yapmayabilir veya otopsi yapılmasını talep edebilir. Aynı şekilde kredi kullanan kişinin, hayat sigortasını yaptırdığı esnada mevcut bir hastalığı varsa ve bu hastalığı poliçede belirtmemiş ise, sigorta şirketinin hastalığı teşhis etmesi durumunda ödeme yapmama hakkı vardır. Bu kredi borçlarının öğrenilmesi için artık vatandaşlar bankayla değil, aracı finans kurumlarıyla muhatap oluyor.

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu

Vefat eden şahıs kredi çekmişse, bu süreci yukarıda arz ettiğimiz yöntemler doğrultusunda yönetebilirsiniz. Bu nedenle bu aşamalarda son derece dikkatli davranmalı ve işlemlerin hepsini bürokratik olarak halletmek gerekiyor.

Ayrıca bankalardan çektiğiniz krediler için dosya masraflarını nasıl geri alabilirsiniz sorusuna cevap bulmak için bu yazımızı okumalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Avatar

    Allah herkese sağlıklı uzun ömür versin, borç ödenir bir şekilde. Ama benim bildiğim borç kişisel bir şey değilmi yani birinin borcu varsa vefat ettiğinde borçta bitmiş olmuyormuydu ? Benmi yanlış biliyorum ya da bununla ilgili yasalarda değişiklikmi oldu ?

  2. Avatar

    Ayrıca kredi borcu olan kişi ölmüş ise ve hayat sigortasını da yaptırmamış ise bu kredi borcunu yasal varisleri ödemek zorunda kalıyorlar. Ki ödesinler de zaten. Kim öldüğünde borçlu gitmek ister ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir