İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Banka Dosya Masrafı

Banka Dosya Masrafı

Banka Dosya Masrafı
1

Bankaların finans ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kullanan kişilerden banka dosya masrafı adı altında almış olduğu ödemelerdir. Kredi kullanan ve kullanmak isteyen kişileri düşündüren ve pek hoşnut bırakmayan ödenektir. Ancak kredi kullanırken ödenen bu tutarların tamamı dosya masrafı değildir. Ödenen paranın nereye, kime veya hangi hizmet karşılığı ödendiği belirtilmemektedir. Yaklaşık 3 yıl önce dosya masrafı ile ilgili Yargıtayın almış olduğu bir karar bulunmaktadır.

Banka Dosya Masrafı Nasıl İade Edilir

Bankaların almış olduğu dosya masraflarının tekrar iade edilebileceği açıklanmıştır. Öncelikle kredi kullanılan bankaya dosya masrafının ödendiğini belirten, delil olarak kullanılabilecek herhangi bir belge ile ilgili makama başvuru yapmak gerekir. Eğer ki dosya masrafı ödendiğini kanıtlayacak nitelikte belge yok ise kanunen hiç bir hak talep edilemez. Ancak kredi kullanılan bankanın herhangi bir şubesine giderek geçmiş ödeme bilgilerine ulaşım sağlanmaktadır. Bankaların aldığı bu ücretlerin yasal bir dayanağı olmadığı için sonuçlar büyük ölçüde olumlu sonuçlanacaktır.

Nereye Başvurulmalı

Eğer alınan dosya masrafı 2320 TL’nin altında ise ilçe Tüketici Hakem Heyetine, 2320 ile 3480 ise il Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunulur. Yapılan başvuru sonrasın da tüketici hakem heyeti gerekli işlemlerin ardından bankaya ilgili bir yazı göndererek konuyu ile ilgili bilgilendirmeyi yapmış olur. Tüketici hakem heyeti ücretsiz olarak tüketicinin haklarını korumakla yükümlüdür anacak açılacak olan bir davada Tüketici Mahkemesi’ne intikal ederse açılan davanın tamamen bedelsiz olmayacağı göz önüne alınmalıdır.

Ne Zaman Sonuçlanır

Başvuru yapılmış olan hakem heyetinin yoğunluğuna göre süreç uzayabilir. Tam olarak bilinmediği gibi yaklaşık 6 ay içerisinde olumlu veya olumsuz sonuçlandığı kişiye bildirilir.

İade Nasıl Gerçekleşir

Başvuru olumlu sonuçlandıktan sonra kişiye ve bankaya bildiri yapılır. İlgili bankanın personeli kişiyi arayarak iadenin hesap numarasına yapılacağı bilgisini verir. İnternet üzerinden de takibi sağlanabilmektedir.

Banka dosya masrafı adı altında artık tüm bankalar, kabul ettirebildikleri müşterilerden bu ücretleri almaktadır. Ancak internet üzerinden yapmış olduğunuz kredi başvurularınızın birçoğunda dosya masrafı alınmamaktadır. Eğer siz de dosya masrafı ödemeden kredi kullanmak istiyorsanız, önceliğiniz internet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yapmanız olsun.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    Bankalar resmen dosya masrafı adı altında soygun yapıyorlardı. Bunların nasıl iade alınabileceğini yazmanız kullanıcılar için çok iyi olmuş. Sizin gibi kullanıcıları maddi olarak rahatlatacak şekilde yönlendirecek sitelerin çoğalması lazım. Diğer sitelere bakıyorum adeta bankaların sözcüsü gibi yazılar yayınlıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir