İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Trendlerdeki Yazı

Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi çekerken dikkat edilmesi gereken önemli birkaç mesele vardır. Bu makalemizde söz konusu konuları tek tek inceleyerek sizlerin bilgisine sunduk.

Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bankaların ihtiyaç, taşıt kredisi ve konut kredisi türünde kredileri olduğundan; kredi çekmeden önce alacağınız parayı nerede kullanacağınızı mutlaka belirlemeniz gerekmektedir. Bu kredi türlerinin faiz ve vade miktarları da farklıdır. Örneğin taşıt almak için, ihtiyaç kredisi çekmeniz sizin için daha maliyetli olabilmektedir.

Bankaların Faiz Oranları Aynı mıdır?

Kredi alırken ihtiyaç türüne göre mutlaka farklı bankalardan fiyat alarak, aylık ve yıllık ödeyeceğiniz tutar ile sigorta, kredi tahsis ücreti gibi ek ücretleri de tetkik etmeniz gerekir. Bazı bankalar faiz oranı düşük göstererek, dosya masrafı, diğer ücretler gibi ek ürünler ile kredinizin yıllık maliyetini yükseltme yoluna gitmektedir. Sözleşmede belirtilen her husus tek tek irdelenmeli, anlaşılmayan terimler sorularak öğrenilmelidir. Bankların çoğunda hayat sigortası yapma zorunluluğu vardır.

Hayat sigortasını yıllık yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır. İsteğe göre sonraki yıllar için sigorta yaptırmaya bilirsiniz. Kredi verilirken banka çalışanı tarafından size bireysel emeklilik, ek kart, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi farklı ürünlerde satılmak istenmektedir. Kredi kullanırken sözleşmede bu tür ibareler var ise bu duruma itiraz ederek sözleşmeden çıkarılmasını talep edebilirsiniz. Bankaların belirli ücret karşılığında size sunduğu paket ürünlerle EFT, Havale gibi işlemlerde ücret talep etmemektedir. Bu işlemleri sık gerçekleştiriyorsanız bu türden paket ürünleri tercih edebilirsiniz.

Kredi Uzun Vadeli mi, Kısa Vadeli mi Olmalı?

Aslında vade farkı arttıkça kredi için istenilen faiz oranı da artmaktadır. 24 ay vadeli bir kredi için uygulanan faiz oranı, 48 ay vadeli kredi için uygulanan faiz oranından daha azdır. Burada esas olan sizin ihtiyacınız olan miktarı, ileride ödeme gücünüze göre, gerekli ise uzun vadeye yayarak planlamanızdır.

Kredimi İstediğim Zaman Kapatabilir Miyim?

Kullanılan kredi, istenildiği zaman kalan borcun tamamını yatırmak suretiyle kapatılabilmektedir. Ancak bunun için bankalar özellikle konut kredilerinde zarara uğradıkları gerekçeyle ek ücret talep etmektedirler.

Ne Kadar Kredi Kullanabilirim?

Kredi alacağınız miktar, sizin ödeme gücünüzün yanında, bütün bankaların ortaklaşa kullandığı istihbarat sistemi üzerinden verilen bilgiler aracılığıyla belirlenmektedir. Farklı bankalarda krediniz veya kredi kartı borcunuz var ise kredi limitiniz ona göre ayarlanacaktır.

youtube views kopen

Yorum Yap

Yorum Yap