İlginizi Çekebilir
Banka Dosya Masrafı
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Faizleri Düşecek Mi?

Kredi Faizleri Düşecek Mi?

Kredi Faizleri Düşecek Mi?

Bankaların verdiği krediler insanlara pek çok kolaylık sağlamaktadır. Krediler insanların nakit ihtiyacını kısa sürede karşılamış olur. Fazla taksit yapma olanakları sayesinde insanlar krediden kolayca yararlanabilmektedirler. Taksitler çoğaldıkça ödemeler düşer. Fakat bu noktada faizler devreye girmiş olur. Taksit olanakları çok fazladır bu sebeple bankaların sağlamış olduğu imkanlar ulaşabilirliği kolaylaştırmış ve talebi arttırmıştır.

Makale İçeriği

Bankaların Faiz Oranları

2016 yılı başta olmak üzere 2017 ve 2018 yıllarında finans ve ekonomik alanında değişimler yaşanmıştır. Her bankanın kendine belirlediği ve uyguladığı faiz oranları vardır. Kredi faizleri her gün veya her yıl değişebilmektedir. Bu yüzden faizleri tahmin etmek zordur. Taksit oranları da faiz oranları gibi değişebilmektedir. Örneğin bir banka fazla taksit avantajı sağlıyorken bir yandan da bir o kadar faiz koyabilmektedir. Fakat kendinize ve ihtiyacınıza en uygun olan krediyi belirlemek sizlere kalmıştır. Çünkü birçok bankanın ihtiyaç, ev, taşıt gibi kredi çeşitleri bulunmaktadır. Bunların her biri kendine özgü taksit ve faizleri içerir. İlk önce hangi kredi çeşidinden yararlanmak istediğinizi daha sonra da faiz ve taksit oranlarına göz atabilirsiniz. Birçok bankanın teklifini gözden geçirmeli kendinize uygun krediyi seçmelisiniz.

En Uygun Kredi Nasıl Seçilir?

En uygun kredi mantık olarak faizi en az olan krediyi çekmek olacaktır. Fakat faizin az olması durumunda taksit olanağı azalmış olacaktır. Çünkü taksit olanağı ne kadar fazlaysa faiz oranı da aynı şekilde yükseliyordur. Ödemeyi erkenden bitirirseniz az faiz, biraz uzatırsanız daha fazla faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz. Fakat ihtiyacınız olan krediyi seçmek ve belirlemek sizin inisiyatifinizdedir. Hangi bankanın taksitleri ve ödemesi size uyuyorsa o bankayı seçmeli ve ödemelerinizi geciktirmemelisiniz. Çünkü bankalarda geç ödeme durumu sizin profilinize zarar verecek, kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi Faizleri Düşecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu PPK toplantısı ile faiz kararlarını değiştirmeyerek para politikalarındaki sıkı duruşunu korudu. Bu durumda, enflasyonun hâlâ daha istenilen seviyeye indirilememesinin doğal bir sonucu olarak yorumlandı. Nitekim bankalar nezdinde kredi faizleri de şu aşamada oldukça yüksek durumda. Netice itibarıyla da kredi faizleri düşecek mi ifâdesi, biraz gerçek dışı gelmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap