İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. 72 Ay Vadeli Borç Yapılandırma Kredisi
Trendlerdeki Yazı

72 Ay Vadeli Borç Yapılandırma Kredisi

Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) tarafından alınan Nefes Kredisi'nden önce de 72 ay taksitler hâlinde borç yapılandırma özelliğinden yararlanabilirsiniz.

72 Ay Vadeli Borç Yapılandırma Kredisi
2

Türkiye’de bankaların yeteri kadar düsturla kredi kullandırmadığı ve ekonomi kötüye gittiği için kredi borçluları her geçen gün daha da artıyor. Buna göre ödenemeyen krediler, yapılandırma yolu ile daha rahat ödeme şekillerine bölünebiliyor. Son olarak 72 ay vadeli borç yapılandırma kredisi hakkında önemli kararlar alındı. Böylece ödemede zorluk yaşayan kullanıcılar, rahat ve esnek kredi taksitleri ayarlayarak farklı bankalarda olan borçlarını da tek bir çatı altında toplayabiliyorlar.

72 Ay Vadeli Borç Yapılandırma Kredisi

Geçtiğimiz dönemlerde alınan yeni kararlar doğrultusunda kredi ve kredi kartı borçlarından ötürü 72 ay borç yapılandırma hususunda önemli düzenlemeler getirilmiştir. Bu, bankacılık sektörü de dâhil olmak üzere çok önemli işleyişe sahip olan Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) tarafından alınan bir karardır. Söz konusu karar doğrultusunda tüketicilerin ödeyemedikleri banka borçları, dokuz ile yetmiş iki aylık taksitler hâlinde ödenebilecek. Ancak mezkûr karar, tüketicilerin salt bir kez yararlanabilecekleri bir durum olduğundan dikkat edilmesi gerekmektedir.72 Ay Vadeli Borç Yapılandırma Kredisi

Kimler 72 Ay Vadeli Borç Yapılandırması Yapabilir?

Bankaların, son bir çare olarak size sunduğu borç yapılandırma işleminde birtakım şartlar bulunmaktadır. Söz konusu şartların en önemlisi, borcunuzdan dolayı yasal takip aşamasında olmamanızdır. Dolayısıyla borç yapılandırma işlemlerinizi dosyanız icraya düşmeden önce yapmanız gerekmektedir. Bittabi bankalar, bir de kredi sicil notunuzu önemsemektedir. 72 ay taksitli borç yapılandırmasından yararlanabilmeniz için bankalara borcunuz da olması gerekiyor. Yani herhangi bir kredi kartı ya da kredi borcunuz yoksa, sırf elimde nakit olsun diye borç yapılandırma kredisi çekemiyorsunuz. Zaten yapılandırma kredisi, size teslim edilmeden borçlarınızın kapatılması için kullanılmaktadır. Dolayısıyla farklı bankalardaki borçlarınızı da tek bir çatı altında toplamanız mümkün olmaktadır.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırma işlemi sonucunda size sunulan taksitleri ödememeniz, tıpkı normal düzeydeki kredi kartı ve kredi borcunuzu ödememeniz ile aynı sonuçları doğurmaktadır. Dolayısıyla idari takip ve yasal takip süreçleri, yapılandırma kredilerinde de geçerlidir. Dolayısıyla yasal mevzuat gereği iki taksit üst üste ödememeniz durumunda banka tarafından gerekli hatırlatmalar yapılarak ödeme yapmanız istenir ve adresinize tebligat gönderilir. Ancak üçüncü taksit de ödenmezse, borcunuz için idari takip ve yasal takip süreçleri başlamaktadır. Banka ya kendisi borçlarınızı takip ederek icra takibi başlatır ya da bir avukatlık ofisine veya varlık yönetim şirketine borcunuzu devredebilir.

buy windows 10 home

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar
    6 sene önce

    Kobiler için olmazsa olmaz nakit ihtiyaç gidericisidir bu Nefes Kredisi. Dolayısıyla almak isteyenler öncelikle hangi oda ya da borsaya kayıtlıysa önce ona gidip nefes kredisi almak için bir faaliyet belgesi istiyorlar. Daha sonra da o belgeyle birlikte anlaşmalı bankalara (Ziraat Bankası, Vakıfbank vb.) giderek kredi kullanmak istediklerini beyan ediyorlar. Tabii haberde yer alan belgeleri de götürmeniz gerekiyor. Sonuçta onay sürecinden sonra kredi alımı yapabiliyorsunuz. Ben 60 bin lira aldım. Geri ödemesi de altı ay sonra başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir