İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur?
1

Günümüzde hemen hemen her insanın cebinde bulunan kredi kartları ve çeşitli nedenler ile finans kurumlarından uzun vadeli çekilen kredilerin krediyi çeken kişinin ölmesi durumunda ne olacağı herkesin merak ettiği bir konu haline gelmiştir. Kredi çeken birisinin daha borcu bitmeden vefat etmesi durumunda neler olmaktadır pek bilinmiyor. Ölen kişinin kredisi ne olur soruları da bu nedenle sıklıkla sorulmaktadır.

Hayat Sigortası Yaptıran Kişinin Vefatından Sonra Kredi Borcu

Genellikle uzun vadeli çekilen kredilerde karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda krediyi çekecek olan kişi kredi ile beraber hayat sigortası da yaptırmaktadır. Bu durumda kredi borcu bitmeden vefat ederse ve sigortada bu durum belirtilmişse borç sigorta şirketine kalmaktadır. Aynı zamanda hayat sigortası yaptırarak kredi çeken bireyler vefat ettikten sonrada kredi için vefat edene kadar ödediği bütün meblağlar ölen kişinin varislerine geri iade edilmektedir. Fakat bazı bankalar kredi miktarının yüksek olmasından dolayı hayat sigorta poliçesini ödeyemeyeceği gerekçesi ile sigorta için onay vermezse bu durumda hayat sigortası olmamasından kaynaklı olarak borç kişinin varislerine kalmaktadır. Aynı şekilde kişi hayat sigortasını başlatmış fakat poliçelerini ödemeyi unutmuş ise sigorta iptali söz konusu olabilir ve borç varislere kalmaktadır.

Hayat Sigortası Yaptırmadan Kredi Çeken Bireylerin Vefatı İle Kredi Borçları

Kişi hayat sigortası yaptırmadan kredi çekmişse ve kredi borcunu bitirmeden vefat etmişse bu durumda kredi borcu varislere kalmaktadır. Varisler bu borcu ödemek istemedikleri durumda reddi miras yapabilirler. Reddi miras yolu ile vefat eden kişinin varisleri miras istemediklerini belirtmiş olurlar ve bu durumda vefat eden kişinin kredi borcunu ödeme zorunlulukları ortadan kalkmış olmaktadır. Ama varisler reddi miras yapmamışlar ise bu durumda vefat eden kişinin kredi borçlarını ödemekle yükümlüdürler. Bu durumda kredi çekilen banka ile konuşma yapmak için bankaya gidilmelidir. Eğer maddi durum el vermiyorsa taksitlendirme yolu ile vefat eden kişinin kredi borcu ödenmeye başlanılmalıdır.

Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur

Tüm bu anlatılanların dışında, hayat sigortası imzalanırken çok dikkatlice sözleşme maddeleri okunmalı ve buna uygun olarak imza atılmalıdır. Eğer kredi çekerken sözleşmeyi okumazsanız, herhangi olumsuz bir durumda zor duruma düşebilirsiniz. Bu nedenle muhakkak kredi sözleşmelerinizin hepsini incelemeli ve detaylı olarak okumalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yap