İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. Kredi Kartından Para Çekme

Kredi Kartından Para Çekme

Kredi Kartından Para Çekme
2

Kredi kartı bakanın müşterisi için sunduğu bir kart hizmetidir. Bu karta müşterinin kredi notu ve gelir durumuna göre belli bir limit konulur. Müşteri bu limiti ay içerisinde finans gücünü hesaba katarak kullanır ve kullandığı miktarı bankaya son ödeme tarihine kadar geri öder. Kredi kartından para çekme de gerçekleştirilebilecek işlemler arasındadır. Kullanıcı kredi kartını internet üzerinden yaptığı alışverişlerde veya günlük yaşamında yaptığı harcamalarda kullanabilir. Kredi kartının hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihleri vardır.

Kredi kartı hesap kesim tarihinde müşterinin o tarihe kadar yapmış olduğu harcamalar hesaplanır ve ödenecek olan tutar belirlenir. Müşteri son ödeme tarihine kadar kredi kartı borcunun tamamını veya asgari ödeme tutarını ödemek zorundadır. Asgari ödeme tutarı her kredi kartında aynı değildir. Asgari ödeme tutarı o ay yapmış olduğunuz borcun yüzde kırkı kadardır.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı alacak kişi almak istediği bankaya giderek şahsen başvuru yapar. Başvuru sırasında bankadan verilecek olan formu doldurur. Formu doldurduktan sonra incelemeye alınır. Kredi kartı alacak kişinin düzenli bir geliri olduğu tespit edilir ise kredi kartı verme olasılığı artar. İncelemelerden sonra kredi kartı alacağı kesinleşen müşterinin ikametgah adresine gönderilir. Kredi kartı yaklaşık 15 gün içerisinde ikametgah adresine gelir. Kredi kartının ilk kullanımdan önce bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kart şifresi alınması zorunludur.

Kredi Kartından Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Kredi kartında alışverişlerde kullanıldığı gibi nakit ihtiyacı olduğu zamanda nakit para çekilebilir. Kredi kartının alındığı bankanın ATM’sine gidilerek kart takılır. Kredi kartı şifresi girildikten sonra menüden nakit avans çekme menüsüne tıklanır. Karşınıza gelen pencereden çekmek istediğiniz nakit miktarını girip onay basmanız gerekmektedir. Tüm bu işlemleri yapabilmek için kredi kartınızın nakit avans çekme limiti olmalıdır. Nakit avans faizi normal alışverişlerde kullanılan faizden biraz fazladır.

Kredi Kartından Para Çekme

Nakit avans çekimi, kimi zaman her kredi kartında kullanılamayabilir. Örneğin asgari ödemelerin üst üste iki dönem ödenmemesi hâlinde nakit avansınız bloke edilebilir ve dönem borcunuzu ödeyene kadar da nakit avans işlem kısıtınız açılmaz. Buna dikkat etmeniz, ileride yaşayabileceğiniz olumsuz kredi puanı düşümlerini de etkilemeyecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    Çok zorda kalmadıkça yapılmasını tavsiye etmediğim bir işlem. Sağdan soldan borç bulun yine kredi kartından çekmemeye çalışın. Tabi bulamadığınız taktirde çekmekten başka çare kalmıyor. O zamanda ekstreleri düzenli ödeyin ilerde bankayla işiniz olduğunda sıkıntı çıkmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir