İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ticari Kredi
  3. Rotatif Kredi Nedir

Rotatif Kredi Nedir

Rotatif Kredi Nedir

Bankaların kullandırmış olduğu birçok kredi çeşidi bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak sıklıkla rotatif kredi nedir sorularını duymaktayız. Makalemizde genel bir hülâsa yaparak konuya açıklık getirdik.

KREDİ VE KREDİ ÇEŞİTLERİ

Ticari hayatın idamesi için çokça tercih edilen finans kaynaklarından biri kredidir. Kısaca, borç olarak alınan para demek olan kredi çağımızda legal olarak bankalar tarafından sağlanmaktadır. Kredi temel anlamda Bireysel Kredi ve Ticari Kredi olarak iki kısımdır.

Rotatif Kredi Nedir

Yazımızın konusunu teşkil eden Rotatif kredi ticari bir kredi çeşididir. Yani bankaların firmalar için tesis ettiği bir borç verme yöntemidir. Firma bankaya teminat gösterir, banka da vadesi bir yıldan uzun olmayacak şekilde ve yılda dört dönem faiz ödemesi yapılacak şartlarda firmaya para kullandırır. Şöyle ki, Ocak, Şubat, Mart ayları için Mart ayı sonunda, Nisan, Mayıs, Haziran ayları için Haziran ayı sonunda, Temmuz, Ağustos, Eylül ayları için Eylül ayı sonunda ve Ekim, Kasım, Aralık ayları için ise Arlık ayı sonunda faiz ödemesi yapılmaktadır.

FAİZ HESAPLAMASI

Rotatif kredi, genellikle ani gelişen ihtiyaçlara cevap vermek için tercih edilmekte olup faiz oranı diğer kredi çeşitlerinden yüksektir. Bununla kredi türünde günlük faiz hesaplaması yapılmaktadır. Zaten “rotatif” ifadesi de günlük faiz işletilmesinden ötürüdür. Ancak faiz oranlarının değişken olması, özellikle firmaların mali dar boğaza girdiği dönemlerde ciddi sorunlar teşkil edebilir.

DİĞER KREDİLERDEN FARKI

En önemli farklılık, her hangi bir anapara ödenme zamanının söz konusu olmamasıdır. Bunun yanı sıra, dönem arası dilenildiği gibi kullanılıp kapatılabilir. Zira bu kredi türünde, kredinin gün sonu borcunun bakiyesi faiz esaslıdır. Banka faiz oranlarını dönemler halinde piyasa şartlarına göre güncellenebilir. Gerçi güncelleme işleminden önceki borçlar yeni oranlardan etkilenmez ancak yine de özellikle küçük çaplı kobilerin çekinerek kullandığı bir kredidir.

PİYASADAKİ BİLİNEN DİĞER ADI

İşlek Kredi olarak da bilinen rotatif kredi, uluslararası camiada “revolving loan” şeklinde bilinmektedir. Hem Türkiye’de hem de dünyanın diğer ülkelerinde işletmelerin en sık başvuruda bulunduğu kredi türlerinden biri olarak adlandırılan rotatif kredi nedir sorusunun cevabını da bu şekilde sizlere sunmuş olduk.

Kredi çekmek için buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap