İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanal Kart
  3. Paycell Kart Hakkında Tüm Bilgiler
Trendlerdeki Yazı

Paycell Kart Hakkında Tüm Bilgiler

Turkcell Ödeme Sistemleri tarafından geliştirilen Paycell Kart hakkında en güncel komisyon oranları ve başvuru koşullarını derledik.

Paycell Kart Hakkında Tüm Bilgiler
1

Dijital dünya hayatımızın her sahasında kendini gösterdikçe, bu âlemde kullanacağımız araçlar da değişikliğe uğramış oldu. Bu dijital dünyanın bize getirdiği önemli yeniliklerden biri de, hiç şüphesiz ödeme araçlarıdır. Daha hızlı ve pratik bir şekilde ödeme gerçekleştirmek, tüketim çılgınlığının da en önemli sonucu olarak bizi can evimizden vurmayı başarmıştır. Sanal para birimleri, kripto paralar, e-paralar ve sanal kartlar gibi uygulamaların dışında Paycell Kart da, bu yeniliklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu kart ile neler yapılacağını ve kartın özelliklerinin ne olduğunu makalemizde detaylı bir şekilde ele alacağız.

Paycell Kart Nedir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) lisans verdiği Turkcell Ödeme Sistemleri‘nin geliştirdiği bir ödeme aracı olan Paycell Kart ya da Paycell Card; ön ödemeli özelliğine sahiptir. Bir diğer deyişle ne kadar para yatırırsanız, o kadar alışveriş ya da harcama yapabileceğiniz bir ön ödemeli kart olarak sistemleştirilmiştir. Bunu, kontörlü telefon hatlarına benzetebiliriz. İşi biraz daha basitleştirmek adına şu şekilde hülâsa edebiliriz: kredi kartında limitiniz olduğunda alışveriş yapabiliyorsunuz ancak bankamatik kartınızda da paranız yoksa harcama yapamıyorsunuz. Bu bakımdan Paycell Kart’ı, kredi kartına değil, bankamatik kartına benzetebiliriz.

Paycell Card’ınızı internet üzerinden ya da mağazalardan fizikî olarak yapacağınız alışverişleriniz için dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu kartı almak için herhangi bir bankaya bağımlı olma gibi koşul da bulunmamaktadır. Ayrıca kart; Google Play, Apple Store, Steam ve diğer online alışveriş kanallarında da geçmektedir.

Paycell Kart’ın en önemli özelliği ise, harcama yaptığınız zaman kazandığınız internettir. Bu konuda detaylı bilgiyi yazımızın devamında sunacağız. Girizgah için, kartın Visa güvencesinde olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Kısacası Paycell sanal kart olarak kullanılan bir sistemdir.

Paycell Kart Nasıl Alınır?

Turkcell’in uygulamaya koyduğu bir teknoloji olmasına rağmen, Paycell’in size çok bir külfeti bulunmamaktadır. Bu nispetle, kartı almak için uzun uğraşlar gerekmiyor. Sadece paycell kart ücreti ödeyerek, kolayca Paycell Card’a sahip olabilirsiniz. Kredi sicili bozuk olan ya da kredi puanı düşük olan kişiler de kolaylıkla Paycell Kart alabilmektedir. Zira bu kart, ön ödemeli bir kart olarak satışa sunulmaktadır.

Paycell Kart Fiyatları

Bu kartı alabilmek için birkaç alternatif yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en kolayı, herhangi bir Turkcell İletişim Merkezi (TİM) aracılığıyla karta sahip olmaktadır. Paycell kart ücreti, 9,90 TL olarak belirlenmiştir. Bir diğer yol da, Turkcell’in kendi internet sitesinden %50 indirimli olarak 4,90 TL’ye bu kartı almaktır. Kartı internet üzerinden bu yolla satın alırsanız, kargo ücreti de ödemezsiniz.

Paycell Kart’a Aktivasyon Nasıl Yapılır?

Paycell Card sahibi olduktan sonra, Turkcell’e bildirim yaparak kartınızı aktif etmeniz gerekmektedir. Eğer kartınızı Turkcell İletişim Merkezleri’nden satın aldıysanız, o esnada aktivasyon işlemlerini yapabilmektesiniz. Ancak başka şekilde kartı tedarik ettiyseniz telefonunuza Paycell’in uygulamasını yüklemelisiniz. Böylece uygulamaya giriş yaptıktan sonra Hesabım –> Kart Ekle –> Kartını Aktive Et seçeneklerini izlemelisiniz. En son aşamada da kart bilgilerinizi girerek işlemi tamamlamalısınız. Kart aktivasyonu; isim soyisim ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile telefon numaranızın kayıt altına almasını gerektirmektedir.

Paycell Card Nedir, Nasıl Çıkarılır

Paycell Kart ile Para Yükleme Nasıl Yapılır?

Kartınıza para yüklemek için birkaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde özetleyebiliriz:

  • DenizBank Bankamatikleri (ATM) üzerinden nakit yükleme
  • Banka hesapların aracılığıyla EFT yaparak para yükleme
  • Turkcell Mağazaları aracılığıyla bakiye yükleyerek
  • Paycell Uygulaması ile kredi kartınızla ödeme yaparak bakiye yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

DenizBank Bankamatikleri (ATM) üzerinden nakit yükleme

Bu yöntemle kartınızı para yatırmak için öncelikle bir DenizBank ATM’si bulmanız gerekmektedir. Daha sonra Paycell Kart’ı bankamatiğe yerleştirmeniz gerekmektedir. Karşınıza gelen ekranda, Karta Bakiye Yükleme menüsüne girmelisiniz. Bu menüdeki işlemleri takip ederek paranızı yatırabilir ve onay vererek bakiye yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Banka hesapların aracılığıyla EFT yaparak para yükleme

Herhangi bir banka hesabına ait internet bankacılığına girerek para transferi menüsünü bulmanız gerekmektedir. Daha sonra EFT bölümüne girerek hesap numarasıyla gönderme seçeneğini seçmelisiniz. Alıcı hesap numarası hânesine de, Paycell Card’taki on altı rakamlı numarayı yazmalısınız. Banka olarak DenizBank Anonim Şirketi (134) seçilmeli ve şehir İstanbul olmalı. Son olarak şube de Genel Muhasebe Dolum (9019) olarak seçilmeli. Son olarak alıcı kısımlarına kart sahibinin isim ve soy ismini yazarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Turkcell Mağazaları aracılığıyla bakiye yükleyerek

Bu işlem için herhangi bir TİM’e giderek Paycell Kart yükleme yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Nakit olarak verdiğiniz para doğrultusunda görevliler, kartınıza yükleme yapacaktır.

Paycell Uygulaması ile kredi kartınızla ödeme yaparak bakiye yükleme

Son olarak, akıllı telefonunuza indirdiğiniz Paycell Uygulaması ile de bakiye yükleme yapabiliyorsunuz. Bunun için uygulamayı açarak Paycell Cüzdan içerisine bir kredi kartı kartı tanımlamanız gerekmektedir. Tanımlı bir kredi kartınız bulunuyorsa, uygulama içerisinden Hesabım menüsünü seçmeli ve daha sonra kartınıza dokunmalısınız. Karşınıza çıkacak olan Bakiye Yükle seçeneği ile ne kadarlık para yatıracağınızı belirlemeli ve Devam ile de kredi kartınızı seçmelisiniz. Bundan sonra bakiye yükleme işleminiz tamamlanacaktır.

Paycell Card Bakiye Yükleme Komisyon Oranları

Kartınıza bakiye yüklerken bir miktar komisyon vermenizi gerektiren durumlar bulunmaktadır. Bu nispetle bakiye yüklemelerinin sadece Turkcell İletişim Merkezleri üzerinden ücretsiz ve komisyonsuz olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bunun dışında EFT ya da diğer yöntemler aracılığıyla yapacağınız bakiye yüklemelerinde 2 TL’lik komisyon ücreti ödüyorsunuz. Eğer kredi kartınız ile uygulamadan 10 TL ile 50 TL arası bakiye yükleyecekseniz 0,99 TL’lik komisyon bedeli bulunmaktadır. 50 ilâ 100 TL arasında bu bedel, 1,99 TL olarak hesap edilmiştir. Ancak 100 TL ve üzeri bakiye yüklemek istiyorsanız, Turkcell’in talep ettiği komisyon oranı işlem başına 1 TL ve artı olarak %1,5 komisyon bedeli oluyor. Tüm bunların dışında, kartın aylık kullanım ücreti de bulunmaktadır. Bu ücret de, 2 TL’lik bir meblağ olarak duyurulmuştur.

Paycell Kart İşlem Limitleri

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından belirlenen kurallara göre, Paycell türündeki kartların aylık yükleme tutarları 750 TL’nin üzerine çıkamamaktadır. Bunun yanı sıra kartta anlık bakiye tutarı da 750 TL’nin üzerinde olamıyor. Söz konusu tedbirler, güvenlik amacıyla alınmıştır.

Paycell Giriş Yapamıyorum

Bu güzide sisteme giriş yapabilmek için akıllı telefonunuza Paycell uygulaması yüklemeniz gerekmektedir. Böylece size Paycell kart giriş sayfasına erişmiş olursunuz. Öte yandan Paycell sanal kart oluşturma işlemi için de uygulama içerisindeki yönergeleri takip etmeniz gerekmektedir.

Paycell Card İnternet Kazanımı

Bu kartın kullanım avantajları arasındaki en önemli konu, hiç şüphesiz kullandıkça bedava internet kazanımıdır. Bu nispetle, kartınızla yapacağınız her 1 TL’lik harcama doğrultusunda, hattınıza tanımlanacak 5 MB’lık internet kazanırsınız. Üstelik kazandığınız internet kullanımı, bir sene boyunca geçerliliğini korur. Ancak MB kazanabilmek için Paycell Uygulaması’na kayıt olmanız zorunludur. Bir gün içerisinde kazanabileceğiniz en yüksek internet 3 GB olurken, 1 aylık da maksimum 5 GB olmaktadır. Üstelik kazanılan internette üst limit hızı olarak 7,2 Mbps belirlenmiştir.

Son olarak, Paycell Kart’a 100 TL’lik bakiye yüklemelerinde 1 GB’lik internet kazanımı kampanyasının olduğunu belirtelim.

Paycell Kart Nerelerde Geçerli

İlk başta da belirttiğimiz gibi Paycell kart bir ön ödemeli karttır. Dolayısıyla tüm işlemlerinizde bakiyeniz elverdiğince kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Paycell kart fiyatı da bir kereliğine verileceğinden, güvenlik için bu kartı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap