İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bankalar
 3. Yapı Kredi Bankası İkinci Çeyrek Bilançosunu Açıkladı
Trendlerdeki Yazı

Yapı Kredi Bankası İkinci Çeyrek Bilançosunu Açıkladı

Türkiye'nin en önemli bankalarından olan Yapı Kredi Bankası ikinci çeyrek bilançosunu açıklayarak, net kârını kamuoyu ile paylaştı.

Yapı Kredi Bankası İkinci Çeyrek Bilançosunu Açıkladı
1

Yapı Kredi Bankası, geçtiğimiz haziran ayında dört milyar yüz milyon liralık devasa bir sermaye artırımına gitmişti. Bu sefer de banka, 2018 senesinin ikinci çeyrek bilançosunu kamuoyuna sundu. Buna göre banka, ocak – haziran ayı içerisinde uhdesinde bulunan aktifleri 365,1 milyar liraya kadar çıkardı. Bankanın söz konusu dönemdeki net kârı da iki milyar dört yüz yetmiş bir milyon lira olarak açıklandı.

Makale İçeriği

Yapı Kredi Bankası İkinci Çeyrek Kârı

Banka tarafından yapılan bilgilendirme neticesinde Yapı Kredi’nin nakdî olan canlı kredileri, geçtiğimiz senenin aralık ayına nazaran yüzde on bir oranında büyüme gösterdi. Bu kalem, özel bankalar nezdinde de %16,2 oranında bir pazar payına sahip olup iki yüz yirmi iki milyar iki yüz milyon liraya çıktı. Kredi kartı açısından da sektör liderliğini koruyan bankada, aktif kredi kartı alacağı %21,1 olarak hesap edildi. Fonlama açısından irdelendiğinde de Yapı Kredi Bankası sene sonuna nazara mevduat hesabında yüzde on bir oranında bir artış yaşayarak yüz doksan iki milyar sekiz yüz milyon liraya ulaşmış vaziyette. Bu hususta da Yapı Kredi, özel bankalar nezdinde %15,5’lik bir pazar payı hâkimiyetine sahip konumuna geldi. Bankanın yerel para cinsinden olan tahvilleri de dâhil olmak üzere kredi/mevduat oranı da yüzde yüz on dört bandına ulaşmış durumda.

Yapı Kredi Bankası’nın bankacılık sektörüne göre daha başarılı bir ikinci çeyrek profili çizdiğini söylemek mümkündür. Zira sektördeki toplam krediler, Kredi Garanti Fonu (KGF) desteği ile Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesine rağmen ocak – haziran döneminde, geçtiğimiz senenin aralık ayına nazaran yüzde on iki oranında yükselişe geçerek iki milyar iki yüz altmış dokuz milyon liraya erişti. İlk altı ay içerisindeki mevduat tabanı ise yüzde on iki oranında artış kaydederek bir milyar sekiz yüz doksan yedi milyon liraya çıktı. Bu bakımdan bankacılık sektörü içerisinde yerel para cinsinden tahviller ile mevduat dışındaki kredi/mevduat oranı yüzde yüz yirmi bandına çıktı.

Yapı Kredi Yurtdışı Kredi

Banka, yurtdışından sağladığı sendikasyon kredisini de yüzde yüz on bir oranıyla revize etti. Buna göre Yapı Kredi, beş sene vadeli olarak 500.000.000$ meblağlı Eurobond ihracı gerçekleştirdi. Bankanın, bu sendikasyondan harici olarak da iki yüz on beş milyon dolarlık seküritizasyonu ile üç yüz altmış dokuz milyon liralık teminat menkul kıymet ihracı bulunmaktadır.

Önerilen Yazı
Yapı Kredi Müşteri Temsilcisine Direkt Bağlanma
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Avatar
  4 sene önce

  Maşallah Yapı Kredi’ye en fazla faizi alanlar onlar tabi ki kâr açıklayacaklar. Vatandaş kan ağlıyor kan, bankalar da sefa sürüyor.

  • Avatar

   Bankaya kredi borcu olanın PAYCELL karttaki paraya el koyma yetkisi varmı teşekkür ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir