İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İşyeri Kredisi
  3. Gezen Tavukçuluk Kredisi
Trendlerdeki Yazı

Gezen Tavukçuluk Kredisi

Son zamanların en popüler girişimcilik örneklerinden biri olan gezen tavukçuluk kredisi almak için birtakım koşullar bulunmaktadır.

Gezen Tavukçuluk Kredisi
1

Türkiye’de ekonomik kriz gittikçe büyümeye devam ediyor. Bunun en büyük belirtilerinden biri de, Amerikan dolarının 5 TL’nin üzerine çıkması gösterilmektedir. Zira ülkemizde hemen her ürün dolara endeksli olduğu için, art arda zamlar da kapımızı çaldı. Akaryakıt, elektrik ve doğalgaz derken, yumurtaya dahi inanılmaz zamlar geldi. Bunun sonucu olarak son tüketiciler zor durumda kaldı. Ancak bu durum, bir fırsat olarak da değerlendirilebilecek olaylara gebe kaldı. Gezen tavukçuluk kredisi de işte bu fırsatlardan biri olarak görülmektedir. Bu kredi, devlet destekli teşviklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gezen Tavukçuluk Kredisi

Türkiye’de salma tavukçuluk kredisi olarak da bilinen bu sistem, artan yumurta fiyatları ile yumurta ithalatına karşı düşünülmüş pratik ve iyi bir çözümdür. Zira hem sağlıklı tavukçuluk yapılacak hem de ekonomimiz canlanacaktır. İşin esas meselesi ise, tavuk çiftliği kurmak üzerinedir. Esasen, günümüzde birçok bireyin tavuk çiftliği projesi bulunmaktadır. Ancak amatör hevesler ile yapılmaması gereken bu iş, gerekli üretim safhalarını bilerek işletmeciliğin hesaba katılması gereken bir sistemdir. Ayrıca, bu girişimciliğin son derece yüksek yatırımlar ile meydana gelebileceğini de belirtmemiz gerekir.

Tavuk çiftliği hibe destek programları, bu işi yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeterli sermayeyi bulamama gibi durumlarda, imdadımıza yetişen tavuk çiftliğine KOSGEB desteği sizi yatırım ihtiyacından kurtarmaktadır. Ayrıca TKDK tavuk çiftliği proje destekleri de, devlet himayesinde sayılabilmektedir. Söz konusu krediler, bilinen ticârî kredilerden daha uygun faiz oranlarına sahipler. Bu kapsamda tavuk çiftliği açmak için hibe veren kuruluşları şu şekilde hülâsa edebiliriz:

  1. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD))
  2. Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı
  3. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

40 senedir ülkemizin girmeye çalıştığı Avrupa Birliği (AB) tarafından fonlanan bir proje olan IPARD kapsamında gezen tavukçuluk destekleri verilmektedir. Bu destekler için kişiye, hibe olmasa da faizsiz kredi desteği sağlanıyor. Ancak başvuru için birtakım prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikle profesyonel şekilde hazırladığınız proje dosyasını (iş plânı) Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yani TKDK’ye teslim etmeniz gerekmektedir. Bu teslimat sonrasında başvurunuz uzmanlar ve yetkililer tarafından incelemeye tabi tutularak, tavuk çiftliği kredisi için uygun olup olmadığınız araştırılmaktadır. Eğer inceleme sırasında menfî, yani olumsuz bir durum ile karşılaşılmaz ise kuruluş size tavuk çiftliği kurulum ve salma tavuk yemi için gerekli desteği sağlamaktadır. Bu noktada TKDK, tarafınıza yumurta üretimi, kanatlı et konusunda pazarlama ve üretim hususu gibi konularda mali destek sağlıyor.

Salma Tavukçuluk Kredisi

Tarım ve Orman Bakanlığı

Eski adı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olan Tarım ve Orman Bakanlığı da, kırsal kalkınma gayesi ile size gezen tavuk kredisi sağlamaktadır. Hatta bakanlık, bu noktada tavuk çiftliği hibesi sunmaktadır. Bu destek için çiftliğinde beş yüz adet tavuğun bulunması ve konu hakkında bir proje tanzim edilmesi gerekiyor. Ancak bakanlığın verdiği hibe desteği, 30 bin liralık sınırlı bir rakam olarak belirlenmiştir.

KOSGEB Gezen Tavuk Desteği

KOBİ’leri desteklemek için kurulmuş olan KOSGEB, girişimci kredisi doğrultusunda bizatihi tavukçuluk sektörü için hibe kredi hizmeti vermemektedir. Ama dolaylı yoldan, tavukçuluk malzemeleri ve salma tavukçuluk kurulum için destek alma şansınız bulunmaktadır. Bu nispetle KOSGEB’in kurslarına katılarak iş planı dosyası hazırlayabilir ve destek için başvuru yapabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Getirisi 2018

Öncelikle, teknolojinin ilerlemesi akıllı telefonlarda dahi tavuk çiftliği oyunu gibi uygulamaların yayılmasını sağlamıştır. Bu durumdan etkilenen kimi girişimci de kendisini tavuk çiftliği maliyeti hesaplaması yaparken buluyor ve hemen kolları sıvayarak bir inovasyon yaratmaya çalışıyor. İlk olarak yeni bir işe yatırım yapmaktan çekinen girişimciler ise, tavuk çiftliği kiralık ilânlarından kendilerine uygun bir hazır iş de bulmaya çalışıyor. Netice itibarıyla her işte olduğu gibi salma tavuk çiftliği için de belirli bir getiri ya da götürü hesaplaması mümkün değildir. Bu, tamamen sizin işletme payınız, kârlılığınız ve kapasiteniz ile işletme kapasitenize göre değişmektedir.

Gezen tavukçuluk kredisi ile ilgili destek alabileceğiniz kimi özel bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalar için özel görüşmeler yapabilir ya da çağrı merkezlerinden tafsilatlı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    her şey gibi bu gezen tavukçuluğun da cılkı çıktı. her önüne gelen gezen tavukçuluk kredisinden hibesinden falan bahsediyor. bu kadar kolay değil arkadaşlar bu iş. yeni yetme girişimcilik diyerek bu işe girmeyin, iyice araştırın ve okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir