İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İhtiyaç Kredisi
  3. Engelli Maaşına Kredi
Trendlerdeki Yazı

Engelli Maaşına Kredi

Devletten 2022 engelli maaşı alanlar engelli maaşına kredi başvurusu yapabilirler. PTT ve Ziraat Bankası ile KOSGEB, kredi desteği sağlamaktadır.

Engelli Maaşına Kredi
2

Eski adıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonrasında ülkemizde yaklaşık beş milyon bireyin en az bir engelinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu doğrultuda engelli vatandaşlardan da bankalar ile ilgili olan problemleri azımsanmayacak kertede çoktur. Krediler, kredi kartları gibi bankacılık ürünlerinden dolayı sorun yaşayabilen engelli bireyler, en çok engelli maaşına kredi veren bankalar sorgulamasını gerçekleştirmektedir. Engelli maaşına hangi banka kredi veriyor sorusu da dâhil olmak üzere, bu yazımızda birçok sualin yanıtını bulabileceksiniz.

2022 Engelli Maaşı Nedir?

1/7/1976 tarihinde kabul edilmiş olan 2022 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun doğrultusunda, devlet tarafından yardıma muhtaç bireyler için belli hesaplamalar dâhilinde maaş bağlanması gerekli kılınmıştır. Bu nedenle kanunda belirtilen şartları haiz olan engelliler, 2022 engelli aylığı nedir sorusuna da cevap bularak maaş alabilirler. Engelli maaşı zam işlemleri de, her sene gerekli kurumlar tarafından hesaplanmaktadır.

2022 Engelli Maaşı Alma Şartları

Yukarıda kısaca izah ettiğimiz gibi bu maaş türünü alabilmek için, öncelikle bireyin muhtaç olması gerekmektedir. Konu ile ilgili olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın da engelli yahut muhtaç bireyleri tespit etmesi lazım. Bununla beraber, birtakım spesifik şartlar da bulunmaktadır. Söz konusu koşulları şu şekilde hülâsa etmek mümkündür:

  • Bireyin toplam gelirlerinin ortalama meblağı, mevzuat ile belirlenen muhtaçlık sınırında yüksek olmaması
  • Yaş olarak engellilerin on sekiz yaşından büyük olması
  • On sekiz yaşından küçük engellilerin yakını olmak
  • İlgili sağlık kuruluşu tarafından engelli için alınacak %40 ve daha üstü engelli raporu
  • Nafaka gibi mahkemeye dayalı herhangi bir gelire sahip olunmaması
  • Yasal mânâda bakmakla mükellef olunan kimsenin olmaması

Söz konusu koşulların tamamlanmasından sonra, bireyin MERNİS adresinin bulunduğu ikametgâhındaki vakfa başvuru yapması gerekiyor. Bu başvuru sonrasında vakıf, gerekli incelemeleri yaparak menfî yahut müspet bir cevap veriyor. Bu süreç, genellikle üç ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Engelli Maaşı Zam 2018

2022 Engelli Aylığı 2018

Bu seneye ait engelli maaşı 2018 zam miktarları belli oldu. Buna göre engelli maaşı ne kadar sorusuna şu cevabı verebiliriz; engel oranı %40 ilâ %69 olan bireyler ayda 433,68 TL’ye denk gelen 3 aylık 1301,03 TL almaktadırlar. Engel oranı %70’ten daha fazla olanlar için de aylık 650,51 TL’ye tekabül eden 3 aylık 1951,55 TL’lik engelli maaşı yatırılmaktadır.

2022 Engelli Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi?

Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak, ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti gerekli sosyal adaleti sağlayamıyor. Ancak buna rağmen, zor ve yorucu bürokratik engellerin aşılması ile birtakım olumlu durumlar da karşımıza çıkıyor. Engelli maaşına kredi başvurusu ise, genel olarak belli bir kritere sabitlenebilmektedir. Zira, bankalar kredi verirken şahsın gelirini kanıtlayabilecek belgelere bakmaktadırlar. Bu bakımdan sabit gelirin belgelenebilmesi durumlar, kredi çekmek çok kolaydır.

Banka zihniyeti, batık krediden ise geliri olan ödeme garantili kişilere kredi vermeyi tercih eder. Bu durumda engelli maaşı da, bankalar için hem iyi hem kötü yanlarına sahiptir. Zira bankalar, maaşın sürekliliğini de tespit etmek ister. Bu nispetle engelli maaşı üç ayda bir yattığından dolayı, bankalar sosyal düzene ve adalete sığmayacak birtakım müessir davranışlarda bulunabilir. İşin özeti, engelli maaşının devam eden süregelen bir hususu olmaması, kredi çekmeyi zorlaştıran etkenler arasındadır.

2022 Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar

Yukarıda zikrettiğimiz durumlar dışında, kimi bankalar sosyal devlet olmanın bilincine vararak engelli bireyler için destek sağlamaya çalışmışlardır. Bu bölümden sonra da, engellilere kredi veren bankalar hususunda biraz özet geçeceğiz.

Engelli Maaşına PTT Kredisi

Devletin en hantal kurumlarından biri olan ve geçtiğimiz senelerde Anonim Şirketi olarak evrilen PTT, anlaşmalı bankalar aracılığıyla engelli maaşına kredi veren bankalar arasında sayılabilir. Bu kurum, PTT şubelerinden dolduracağınız başvuru sonrasında bankaya gerekli bilgileri iletmekte ve sonra bireysel kredi sözleşmesi tanzim edilerek gerekli nakit desteği sağlıyor. PTT engelli kredisi avantajı ise, oldukça düşük faizden yararlanma fırsatını birlikte getirmektedir.

Ziraat Bankası Engelsiz Destek Paketi

Türkiye’nin, yaşayan en eski bankası konumundaki Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, engelli bireylere önemli bir destek sağlamaktadır. Bu desteği, komple bir bankacılık paket hizmeti olarak sunan banka, Engelsiz Destek Paket olarak önemli ayrıcalıklar tanımaktadır. Bu ayrıcalıklardan yararlanmak için engellilerin ortak olduğu bir şirketin ya da engelli vatandaşları çalıştıran şirket olmanız gerekmektedir. Bu nispetle T.C. Ziraat Bankası; özel sigorta ayrıcalıkları, Bireysel Emeklilik Planı teklifleri, muhtelif bankacılık hizmetlerinde indirimler ile altmış aya kadar uygun faiz oranları ile kredi desteği sunmaktadır.

Engelli Maaşına KOSGEB Kredisi

Bilindiği gibi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, yani KOSGEB; girişimcilere özel destekler sunarak Türk ekonomisini canlandırmayı hedeflemektedir. Bu düşünceyle, engelli bireyler de inovasyon açısından KOSGEB kredisi alabilmektedirler. Bu bağlamda kurum, engelli bireylere yüzde doksanlara varan destekler sunmaktadır. Destek kapsamında özürlü vatandaşlar kendi iş yerlerini kurabiliyor ve işletme sahibi oluyorlar.

Yorum Yap

Yorum Yap