1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. İşe Yeni Giren Biri Kredi Alabilir mi?

İşe Yeni Giren Biri Kredi Alabilir mi?

İşe Yeni Giren Biri Kredi Alabilir mi?

Acil nakit ihtiyaçlarımız kimi zaman yaşantımızda mecburi olabilmektedir. Üstelik bu durumda herhangi bir işte çalışmıyor da olabiliriz. Bu durumda harıl harıl iş arayarak finansal anlamda zorluk dönemlerimizi aşmaya çalışırız. Bu nispetle işe yeni giren biri kredi çekmeye kalkışır. Peki, kredi çekmek yeni işe giren biri için bu kadar kolay mıdır? Bu noktada birkaç püf nokta bulunduğu gibi, bilinmesi gereken bazı banka kaideleri vardır.

İşe Yeni Giren Biri Kredi Çekebilir mi?

Bankaların, müşterilerine kredi vermeleri için birtakım koşulları bulunmaktadır. Bu koşullar arasında bireylerin kredi sicili, kredi notu ya da puanı, kefil durumu, ipotek, ne zamandır sigortalı olduğu, yaşı ve gelir durumu gibi kıstaslar bulunmaktadır. Dolayısıyla bankaların kredi ya da kredi kartı tahsis ederken dikkat ettikleri en temel noktalar bunlardır. Çünkü bankaların, müşterilerine olumlu ya da olumsuz cevap vermeleri işte bu kriterlere bağlıdır. Bittabi, bankaların temel olarak esas alacağı koşulun kredi notu olduğunu ifâde edebiliriz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kullanıcıların ödeme grafiklerine göre belirlenen bir skordur. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankaların merkeze gönderdikleri bilgiler ile oluşturulan bu kredi notu (kredi puanı), kullanıcıların kredi kartı ile kredi kullanımlarına ilişkin istatistikleri de verir.

Kredi notu hakkında detaylı bilgi için bu makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Kredi Çekerken Sigorta Süresi Önemli midir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bankalar, kredi kullandırırken öncelikle gelir ve sigortalılık durumunuzu kontrol ederler. Dolayısıyla bu aşamada da genel bir prensip olarak son altı ay sigortası olanların kredi kullanmaları daha ihtimal dâhilindedir. Tabii ki bunun ilk koşul olduğunu da belirtelim. Eğer işe girdikten sonra altı ay boyunca sigortalı olarak (4A/4B/4C) çalışmanız durumunda bankalar için ilk şartı taşımız oluyorsunuz. Fakat kimi spesifik sigortalı durumlarında bâzı bankalar imtiyaz tanıyabilmektedir. Örneğin devlet memuruysanız ve işe yeni giren biriyseniz, maaşınızı aldığınız bankadan ilk ay içerisinde kredi kullanabilme ihtimaliniz çok yüksektir.

Bankaların 6 (altı) aylık sigortalı olmanızı istemesindeki temel mantık, çalışan ve risk grubunda olmayan bireylerin ödeme sorunu yaşamayacağı düşüncesinden ileri gelmektedir.

Kredi Çekerken Başka Koşul Bulunuyor mu?

Yeni işe başlayan biri, yukarıdaki istisnaî durumu saymazsak altı ay boyunca çalışıp kredi başvurusunda bulunursa, bankalar kredi notunu kontrol edecektir. Bu kredi notu da, sizin ödemelerinizi ne düzeyde ve zamanda yaptığınızı gösterir bir puanlama sistemidir. Kredi kullanabilmek için ideal kredi notu, 1400 olarak belirlenmiştir. Tabii ki bu değer, eksi ya da artı düzeye çıkabilir. Dolayısıyla kredi kullanırken salt sigortalı olmanız yeterli olmayacaktır. Bunun yanında kredi notunuz da önemli bir kriter olarak karşınıza çıkacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap