İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İpotekli İhtiyaç Kredisi
  3. Tarla ve Arsa İpoteği İle Kredi Çekmek

Tarla ve Arsa İpoteği İle Kredi Çekmek

Tarla ve Arsa İpoteği İle Kredi Çekmek

Nakit ihtiyaçlarımız durumunda en birincil tercihimiz her zaman bankalardan kredi kullanmak olmuştur. Fakat bu durumda dahi, birtakım kriterleri yerine getirmemiz gerekiyor. Bu nedenle kredi başvurusu yaparken söz konusu kriterleri sağlayıp sağlamadığımızı bilmek, kredi notumuzu da boş yere düşürmemek için elzem bir unsurdur. Bu noktada, ipotekli kredi çekmek devreye girmektedir. Böylece kredi çekmek daha da kolay bir hâle geliyor ve yüksek miktarlarda nakit ihtiyaçlarımız karşılanabiliyor. Arsa ipoteği ile tarla ipoteği de, en sık tercih edilen kredi türü olarak karşımıza çıkıyor.

İpotekli Kredi Nedir?

Bankalardan kredi çekebilmek adına talep edilen güvence kriterlerinden biri de üzerinize kayıtlı taşınmaz ya da taşınır mal varlığının olup olmadığıdır. Söz konusu durumda, örneğin eviniz, arsanız ya da bir aracınız varsa; banka bu malları borcunuza karşılık teminat olarak görerek ipotek statüsüne sunabilir. Bu şu demektir ki, kredi borcunuz bitene kadar teminat gösterdiğiniz malınızın üzerine ipotek şerhi tesis edilir ve bu malınızı borcunuz bitmeden satamaz ya da üçüncü bir şahsa devredemezsiniz. Eğer kredi borcunuzu ödeyemezseniz banka ipotekli malınıza el koyarak, haraç mezat satabilir. Arsa ipoteği kredisinin en olumsuz yanı da işte budur.

Kredi puanı düşük olan bireyler de, eğer üzerine kayıtlı taşınır veya taşınmaz bir mal varlıkları varsa bankalara başvurarak kolayca kredi alabilirler. Bu noktada geri ödeme statüsü değerlendirilerek, daha büyük zararlara fırsat vermeden bir yol izlenmelidir. Zira bankaların bu konuda acımasız olduklarını ifâde edelim.

Tarla ve Arsa İpoteği Nedir?

Bankalar, sizden teminat olarak sâdece ev ya da araba istemezler. Aynı zamanda üzerinize kayıtlı bir arsa ve tarla varsa, onları da kredi çekmek için teminat gösterebilirsiniz. Dolayısıyla bankalar, tarla ya da arsaları da tıpkı araba ve evler gibi ipotek şerhi ile satışa sunulmasına engelleyebilirler. Dolayısıyla borcunuz ödenmezse haciz yolu ile bu taşınmazlara el konabilir. İpotekli arsa ve ipotekli tarla işlemlerinde bankaya müracaat ederek kredi başvurusu yapacağınızı belirtebilirsiniz.

Arsa İpotekli Kredi Alabilmek İçin Hangi Şartlar Bulunuyor?

Her kredi çeşidinde olduğu gibi, ipotekli kredilerde de birtakım koşullar bulunmaktadır. Bu noktada ipotekli arsa ya da tarla kredisi çekebilmek için bankalar sizden şu şartları ararlar:

  • Öncelikle kredi başvuru yapabilmek için reşit yani on sekiz yaşından büyük olmanız gerekiyor
  • Teminat göstermek istediğiniz arsa ya da tarla; ya sizin adınıza tapuda kayıtlı olmalı ya da birinci dereceden bir akrabanızın
  • Taşınmaz malın üzerine herhangi bir ipoteğin bulunmaması gerekiyor
  • Arsa ya da tarlalar hisseli olmamalı
  • Taşınmazların icralık bir durumlarının olmaması lâzım
  • Bankalar, teminat göstereceğiniz arsa ve tarlaları genellikle belediye sınırları içerisinde olacaklardan seçerler

İpotekli Kredi Çekmek İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Bankalardan kredi kullanmak için istenen klasik prosedürdeki evrakları hazırlamanız gerekiyor. Bunlara ek olarak arsa ya da tarlanın ekspertiz raporunu aldırmanız lâzım. Söz konusu ekspertizin belirleyeceği değerin, yüzde yetmiş beşi (%75) oranında kredi kullanabilirsiniz. Bankalar, bu oran konusunda kimi şartlara bağlı olarak değişiklik yapabilirler. Arsa ipoteği ile kredi kullanmak için yukarıda belirttiğimiz şartlar dâhilinde herhangi bir sorunla karşılaşmamanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap