İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?
Trendlerdeki Yazı

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

En çok merak edilen konulardan biri olan çalışmayanların kredi çekip çekemeyeceklerini tafsilatlı bir şekilde araştırıp sizlere sunduk. Bu doğrultuda siz de yönergeleri uğrayarak kredi çekebilirsiniz.

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?
1

Kullanıcılarımız tarafından sorulan en çok sorulardan biri de çalışmayanlar kredi çekebilir mi sualidir. Bu soruya verebileceğimiz cevaplar net olmamakla birlikte, biz yine de okuyucularımız için en ideal yöntemleri sunmaya çalışacağız. Yazımızda belirtmemiz gereken ilk olgu, hiç şüphesiz kredi notunun ya da bir diğer ifadeyle kredi puanının kredi çekmek için ideal olmasıdır. Dolayısıyla kredi notu yüksek olmayan kullanıcılar, herhangi örgün bir işte çalışsalar da çalışmasalar da kredi çekmeleri oldukça düşük bir ihtimaldir. Fakat imkânsız değildir.

Makale İçeriği

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Bankalardan nakit para desteği elde edebilmek için birtakım şartları da yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartların başında da gelir belgenizi banka şubesine ibraz etmeniz gelmektedir. Dolayısıyla müşteri temsilcisi bu gelir belgenize istinâden bir kredi başvuru formu doldurarak, geçmişe ait Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dökümlerini inceleyecektir.

Müşteri temsilcisi, SGK kayıtlarınızı çıkarmak için sizden e-Devlet Kapısı şifrenizi isteyebilir. Bu doğrultuda şifrenizi paylaşmamanızı öneriyoruz. Ancak SGK kayıtlarınızı daha evvelden siz hazırlayıp çıktı alarak banka şubesine gidebilirsiniz. Böylece işlemleriniz hem hızlı hem de güvenli bir şekilde tamamlanır.

SGK Primi Olmadan Kredi Çekme

Bankalar, yukarıda da izah edildiği üzere ilk olarak gelir belgenizi referans alarak size nakit kredi desteği verip vermeyeceğini belirler. Buna göre herhangi bir işte çalışmayanlar da kredi alabilirler mi? Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz ki, başkaca yerlerden geliri olan bireyler de kredi çekebilmektedirler. Söz gelimi kira geliri olanlar, bu gelirlerini belgeleyerek bankalardan kredi kullanabilirler. Çalışmayan bireyler için kredi çekmenin bir başka yolu da, üzerine kayıtlı herhangi bir taşınır (araba, motosiklet, karavan vs.) ya da taşınmaz (ev, arsa, villa) varsa, bu mal varlıklarını ipotek göstererek bankalara kredi başvurusu yapılabilir. Her bankanın ipotek prosedürü farklı olabileceği gibi, çekeceğiniz kredi miktarına göre ipotek konusu olan malın da o denli değerli olması gerekiyor. Fakat unutmayın ki, borcunuzu ödemediğiniz takdirde ipotek gösterdiğiniz mal varlığınız elinizden çıkabilir.

Kefille Kredi Çekme

Eğer kira geliriniz yok ve ipotek gösterebileceğiniz mal varlığınız da bulunmuyorsa, geriye son ihtimallerden biri olarak kefil bulmak kalıyor. Yeni düzenlemeler ile birlikte bankalar kefil ile bile kredi vermekte hassas davranıyorlar. Dolayısıyla sağlam bir kefilinizin bulunması gerekiyor.

Ek olarak, nakit ihtiyaçlarınız karşılayabilmek adına Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap