1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Otomatik Fatura Ödeme Talimatı
Trendlerdeki Yazı

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı

Fatura ödemelerinizi yapmayı unutuyorsanız bankaların sunduğu otomatik ödeme talimatı niteliğinden yararlanabilirsiniz. Böylece "faturayı ödedim mi?" derdiniz de olmaz.

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı 2018 - Bank Kredisi
2

Türkiye’de her şeyden vergi alındığı bir gerçek. Bu durumda her ay ödediğimiz elektrik, su, telefon, internet, cep telefonu ve doğalgaz faturalarında da fahiş fiyat ve oranlarda vergiler alınmaktadır. Bu durumda haklı olarak bir isyan içerisinde olsak da, sesimizi hiçbir siyasi duymuyor. Dolayısıyla küpünü doldurmak isteyen de bir şekilde bunu başarıyor. Bu noktada fatura ödemeleri de kimi zaman unutulabiliyor. Doğrudan elektrik, cep telefonu, su ya da doğalgaz kesintisine sebep olabilecek bu durum karşısında bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yönteme de otomatik fatura ödeme talimatı denilmektedir.

Söz konusu otomatik ödeme talimatı doğrultusunda son ödeme tarihiniz haftasonuna denk gelse bile ödeme yapılma olanağı bulunmaktadır. Ayrıca otomatik ödeme talimatlarında ekstra bir ücret olmadığı gibi, genellikle bankalar size özel indirim ya da kampanya teklifleri iletmektedirler. Dolayısıyla siz de bu fırsatları kullanmalı ve bankanın sizden bugüne kadar kazanmış olanları bir miktar da olsa geri almalısınız.

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Nedir?

Fatura ödeme, Kredi Kayıt Bürosu’nun iç düzenlemesine göre kredi notunuzu etkileyebilecek önemli bir husustur. Ayrıca evinizin ya da işyerinizin faturaları, hizmet almaya devam edebilmeniz açısından da önem arz etmektedir. Doğrudan faturaları geciktirmek, hizmetinizde bir gecikmeye neden olabileceği gibi, fatura ödemeyi unutmak da bireylerin başına sık sık gelmektedir. Bu noktada bankalar nezdinde bulunan bir vadesiz hesap ya da kredi kartınız aracılığıyla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bankalarda işleyiş, faturanızın son ödeme tarihi itibarıyla hesabınızda para bulunması veya kredi kartınızda limit olması dâhilinde ödemelerinizin yapılması yönündedir.

Otomatik ödeme talimatı verdikten sonra kesinlikle bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Zira bankalar, limitiniz olduğu sürece mezkûr ödemeleri kendi yapacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken husus, vadesiz mevduat hesabınızda ya da otomatik ödeme talimatını verdiğiniz kredi kartında fatura tutarı kadar limitin bulunuyor olmasıdır.

Otomatik Fatura Ödeme Avantajları

Esasen, sıklıkla internet şubesi ya da mobil bankacılık hizmetini kullanıyorsanız otomatik fatura ödeme avantajıyla uğraşmanızı önermemekteyiz. Çünkü bu sistemde, size sadece para puan ya da ekstra avantajlar sunulmaktadır. Ancak hesabınızda para olmadığı zaman faturanız ödenmez ve siz de bunu unutabilirsiniz. Bu durumda elektriğiniz, suyunuz, doğalgazınız ya da internetinzi kesilebilir. Fakat siz yine de oldukça unutkan ve dalgınsanız, bankaların bu fırsatlarından yararlanarak en azından avantajlarını da kullanabilirsiniz. Bankaların otomatik fatura ödeme avantajları arasında hesap işletim ücretini almamaları da gösterilebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap