İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Halkbank Dolar Kuru Hatası
Trendlerdeki Yazı

Halkbank Dolar Kuru Hatası

31 Ağustos tarihinde Halkbank dolar kuru hatası nedeniyle yüzlerce kişi düşük döviz kurundan milyonlarca dolarlık alım satım işlemi gerçekleştirdi.

Halkbank Dolar Kuru Hatası
1

31 Ağustos 2018 tarihinde, sadece Türk bankacılık tarihinin değil, aynı zamanda dünya üzerindeki sektör için de ciddî bir hata hadisesi yaşandı. Buna göre Halkbank’ın internet sitesinde ve mobil uygulamasında o gün serbest piyasada 6,55 TL olan dolar kuru 3,72 TL’den gösterilmiş, 7,62 TL olan dolar kuru da, 4,32 TL’den işleme açılmıştı. Halkbank dolar kuru hatası olarak bir anda yayılan bu haber üzerine yüzlerce kişi erken davranarak 4,6 milyon dolarlık alım işlemi gerçekleştirmişti. Söz konusu hata banka tarafından kısa sürede fark edilmiş ve gerekli çalışmaların yapılması için sistemler kapatılmıştı. Daha sonra da o meşhur ve meşum Halkbank açıklaması geldi.

Makale İçeriği

Halkbank Dolar Kuru Hatası Açıklaması

Bir kamu yani devlet bankası olan Halkbank, bu tür bir hata işleminin ortaya çıkmasından sonra olaya hemen müdahale ederek sistemi yenilemişti. Ancak, zaten daha evvelden yaşanan birkaç hadise nedeniyle güvenini yitirmiş olan Halk Bankası bir açıklama yapma zarureti duydu. Buna göre Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) banka tarafından yapılan açıklamada da ilginç bilgiler yer alıyordu. Buna göre söz konusu açıklamada banka; üçüncü parti bir yazılım dâhilinde döviz alım satım işlemlerine esas olacak veriyi çektiğini, bu nispetle dış veri kaynağında sorunun ortaya çıktığını ve hatanın bundan kaynaklandığı belirtildi. Banka, kısa süre içerisinde bu hatayı fark ettiğini savunuyor ve hemen müdahale ettiğini de aktarıyor.

Halkbank Döviz Kuru

Halkbank, ilk tespitlerden sonra sorunun üçüncü parti yazılımdan kaynaklandığını saptıyor ve bu hatalı döviz kuru oranlarından birtakım müşterilerinin işlem yaptığını belirtiyor. Ayrıca banka tarafından yapılan çalışmalar sonrasında doğru döviz kuru verileri de sisteme yansıtılıyor.

Halk Bankası’nın hatalı döviz kuru göstergelerinden kaynaklanan sebeplerden ötürü yüzlerce kullanıcı döviz alım satımı yapıyor. Hülâsa bankanın;

  • 1.256 müşterisi 3,3 milyon ABD doları
  • 124 müşterisi 539 bin Euro
  • 383 müşterisi farklı döviz cinslerinden toplamda 689 bin ABD doları işlem yapıyor.

Yukarıda arz edilen işlemlerin toplam tutarı, dolar cinsinden 4,6 milyon dolara tekabül ediyor. Banka, hatalı kurdan dolayı yapılan alım satım işlemlerinin tespit edildiğini ve bu işlemlerin iptal edildiğini de bildirdi. Buna göre alım satım yapan kişilerin hesaplarına geçici olarak bloke konuldu.

Hatalı Kurdan Kaynaklanan İşlemler İptal Edilemez

Halk Bankası’nın, hatalı kur oranları üzerinden yapılan döviz alım satım işlemlerini iptal etmesine tepkiler de oldu elbette. Bunların başında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kurucu üyesi konumundaki Prof. Kemal Çevik geliyor. Çevik, bu durumda hatalı kurdan kaynaklanan işlemlerin kesinlikle iptal edilemeyeceğini belirterek, sorundan dolayı sorumlu olanların istifa etmesi gerektiğini ifade etti.

Önerilen Yazı
Döviz Kuru Tırmanışa Geçti

Yorum Yap

Yorum Yap