İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Borsa Hisseleri Nasıl Alınır?
Trendlerdeki Yazı

Borsa Hisseleri Nasıl Alınır?

Borsa hisseleri nasıl alınır sorusunun cevabına etraflıca bir bilgi kaynağı internette pek bulunmaz. Ancak biz, sizler için bu araştırmayı yaptık.

Borsa Hisseleri Nasıl Alınır?
1

Borsa hisseleri alımı yapmak Türk Ticaret Kanunu’nun 409. maddesinde belirtildiği usullerde yapılmaktadır. Hisse senetleri hamiline yazılı hisse senetleri ve nama yazılı hisse senetleri olmak üzere iki grupta ayrılmıştır. Nama yazılı hisse senetlerinde bu hisse senetleri sahiplerinin isimlerine kaydedilmiş durumdadırlar. Nama yazılı olan bu hisse senetleri borsada alınıp satılma gibi bir özelliğe sahip değildir. Hamiline yazılı olan hisse senetleri ise borsada işlem görme özelliğine sahip olarak değerlendirilir ve borsada işlem gören tüm hisse senetleri hamiline yazılı olan hisse senetleridir.

Makale İçeriği

Borsa Hisseleri Nasıl Alınır?

Son zamanlarda borsada yatırımcı olarak faaliyet göstermekte olan insanların sayısında yaşanan artış ile birlikte borsada yatırım yapmak isteyen kişilerde hisse senetleri hakkında araştırma koyulmuştur. Bu konuda kişilerin hakkında araştırma yaptıkları konu olarak da hisse senedi nasıl alınır konusudur.

Borsada Hisse Senedi Almak

Borsa aracılığı ile hisse senedi almak isteyen kişilerin izlemesi gereken temel bir yol vardır. Ancak kişilerin borsa ile ilgili işlem yapmadan önce bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olması gerekmektedir. Borsada hisse senedi almadan önce aracı bir kurum aracılığı ile yatırım hesabı açılmalıdır. Yatırım hesabının açılmasının ardından borsa yatırımlarında kullanılmak üzere belirli bir bakiyenin bu kurumlar aracılığı ile açılan hesaba yatırılması gerekmektedir. Bu işlemin de tamamlanmasının ardından kişiler hisse senedi alımı yapmak için hangi hisse senedinden yana tercihlerini kullanacaklarını belirlemeleri ve bu hisse senetleri hakkında detaylı bir araştırma yapmaları faydalarına olacaktır. Hangi hisse senedini alınacağına dair araştırmanın yapılıp karar verilmesinin ardından hisse senedi ile ilgili alım emri bu aşamada yapılacak son görev olarak yerine getirilmelidir. Tüm işlemlerin yerine getirilmesinin ardından yatırımcılar belirli bir bakiye karşılığında hisse senedinin sahibi durumda olmuş olacaklardır.

Borsada Hisse Senedi Ne Zaman Alınır?

Yatırım amacıyla borsa hisseleri almak isteyen kişiler için hisse senedi hakkında detaylı bir araştırmanın yapılması ve belirli bir satıcının üretilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Yatırım amacıyla hisse senedi almak isteyen kişiler hisse senetlerini en düşük fiyattan satın almak zorundadır. Bu sayede ileride hisse senedi değer kazandıran da satış işlemi yapılarak yüksek bir getiri elde edilebilir. Hisse senetlerini en uygun zamanda almak için fırsat kullanmalı ve iyi bir piyasa takibi yapılmak zorundadır.

Önerilen Yazı
Borsadaki En Büyük Olaylar
Yorum Yap

Yorum Yap