İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Borsada Hisse İçin En Uygun Zaman
Trendlerdeki Yazı

Borsada Hisse İçin En Uygun Zaman

Borsa hisse alımı için en uygun zamanın belirlenmesi, kârlı bir işleyiş için gereklidir.

Borsada Hisse İçin En Uygun Zaman

Borsada işlem yapmak ile ilgili olarak en çok yapılan yanlış borsayı oyun olarak görmektir. Borsa kesinlikle oyun değildir, borsa tüm yönleri ile tam bir yatırım aracıdır. Bu maksatla borsada hisse için en uygun zamanın belirlenmesi gerekiyor.

Makale İçeriği

Hisse Tercihleri

Borsada yatırım yapmak için gerekli şartlar sağlandıktan sonra mümkün ise uzman görüşünden faydalanmak gerekmektedir. Eğer mümkün değil ise hisse alımlarında aceleci ve günübirlik refleksle hareket edilmemelidir. Öncelikle yapılması gereken makro verilerden mikro verilere doğru kademe kademe bir yol çizerek ilerlemektir. Gelişen teknoloji ve internet kullanımı ile artık birçok veriye çok kolay ulaşılabilmektedir. Günüz yatırımcıları eski yatırımcılara göre çok daha şanslı gözükmektedirler. Örneğin bir şirket hakkında çok detaylı bilgilere ulaşılabilmekte, hisse grafikleri yatırımcıya yol göstermektedir.

Öncelikle hisse almaya karar veren yatırımcı, dünya gündemini yakından takip etmelidir. Yurt dışından özellikle bazı ülkelerden gelen haber akışları ve ekonomik veriler borsamızı direk etkilemektedir. Döviz kurları borsa yatırımcısının çok yakından takip etmesi gereken bir veri olarak öne çıkmaktadır. Bunların dışında uluslararası ikili ticaret anlaşmaları takip edilmesi gereken verilerdendir. Yurtiçi verilerden ise siyasi ve ekonomik gelişmelerin takip edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hisseler çok yönlü incelenmesi gereken konular içermektedir. Öncelikle takip ettiğimiz hissenin mali durumunu yakından incelememiz gerekmektedir.

Uzun vadeli yatırım düşünmeli ve özellikle bilançosu sağlam olan sermayesi düzgün olan hisselere yatırım yapılmalıdır. Hisseleri incelerken hissenin hikâyesi iyi bilmeli ve ona göre pozisyon alınmalıdır. Yani hisse geçmişte ne yapmış, gelecekte ne yapacak, sermaye artıracak durumu, temettü dağıtma durumu, ticaret anlaşmaları ne durumda, şirketi büyütmeyi düşünüyorlar mı, yabancı veya yerli karlı bir ortaklık gözüküyor mu, gibi şirket hikâyesi dediğimiz konular yatırımcının çok iyi analiz etmesi gereken konular olarak önümüze çıkmaktadır. Yine hisse ile ilgili en çok başvurulan inceleme yöntemi teknik analizlerdir. Teknik analize kısaca matematiksel hesaplamalara dayanarak hissenin geçmiş fiyat hareketlerinden gelecekte yapacağı fiyat hareketlerini tahmin etme yöntemi denilmektedir.

Borsada Hisse İçin Uygun Zamanlar

Hisse almanın en uygun zamanı, yukarıda ki bütün konular tetkik edildikten sonra piyasanın alım için uygun olduğunu düşündüğünüz andır. Bur da asıl önemli olan orta ve uzun vadeli yatırım yapabilmektir. Tüm veriler değerlendirilerek orta ve uzun vade de yapılan hisse yatırımları her zaman kar getirecektir. Borsa yatırımcısının hisse maliyetlerini düşürmek için hesabında nakit bulundurması akıllıca olacaktır. Örneğin almış olduğunuz bir hisse fiyatı ileri ki günlerde düşerse hesabınızda olan nakit paranızla daha düşükten aynı hisseyi alarak hisse başı maliyetinizi düşürme imkânı bulunmaktadır. Burda önemli olan günübirlik anlık işlemlerden uzak durmak ve orta ve uzun vadeli yatırımlar yapmaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap