İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2018
Trendlerdeki Yazı

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2018

2018 senesi için en çok meral edilen meselelerden biri de işsizlik maaşının ne kadar olduğudur. Ödenen son dört aylık sigorta priminizin belli hesaplamalara dâhil edilmesi ile bulunan bu değeri haberimizde anlattık.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2018
1

Çalışanların sigorta ödeneklerinden kesilen işsizlik primi, kimi durumlarda yardıma koşan muhteşem bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü kişinin işsiz kaldığı süreçte destek vermesi için ödenen işsizlik maaşı işte bu kesilen işsizlik primlerinden ödenmektedir. Dolayısıyla Avrupa ve Amerika’da duymaya alıştığımız işsizlik maaşı uygulaması pek bilinmese de Türkiye’de de bulunuyor.

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

Çalışanların, muhtelif nedenlerden ötürü işten çıkarıldıkları durumda almaya hak kazandıkları ödeme türüne işsizlik ödeneği ya da işsizlik maaşı adı verilir. Bu ödeneği almaya hak kazanabilmek için de birtakım şartları yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Öncelikle tüm şartlar yerine gelse dahi işte çıkarıldıktan sonra en geç otuz gün sonra Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’ne (İŞKUR) başvuru yapmak gerekiyor. Yaptığınız başvuru sonrasında tarafınıza işsizlik maaşı tahsis edilir ve adınıza PTT şubelerine her ay yatırılır. İşsizlik maaşı bilgilerinizi e-Devlet şifresi ile internet üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik ödeneğine sahip olabilmek için birtakım koşulların yapılması olması lâzım. Bunların başında 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’ndaki hükümlere uygun bir çalışan profili olmanız gelmektedir. Bu noktada da karşınıza şu koşullar çıkmaktadır:

  1. İşsizlik maaşı alabilmeniz için çalıştığınız işletmeden istifa ya da görevden çekilme ile değil, kendi kusuru ve isteğiniz dışında çıkarılmış olmanız gerekmektesiniz. Aksi durumda işsizlik ödeneği alamazsınız.
  2. Son çalışılan işyerinde en son 120 (yüz yirmi) gün, yani 4 ay boyunca sigorta primlerinizin eksiksiz yatmış olması gerekiyor.
  3. Prim konusunda bir diğer şart da son üç senede en az 600 (altı yüz) gün yani 20 ay boyunca priminizin yatmış olması lazım.
  4. Bu şartları karşılayan çalışanlar, işten çıkarıldıktan sonra bir ay içerisinde İŞKUR’a başvurarak işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Sorunsuz bir şekilde işsizlik maaşınız bağlandıktan sonra merak edilen konulardan biri de işsizlik ödeneğinin ne kadar olduğudur? Bu soru, çalışırken ödenen priminize bağlı olarak değişmektedir. İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır sorusuna da, işten ayrılmadan önceki son dört ayda yatırılan sigorta priminiz baz alınarak gerçekleştirilen hesaplama dâhilinde ulaşılabilir. Böylece işten çıkmadan önceki son 4 aylık priminiz esas alınır ve günlük brüt kazancın %40’ı (yüzde kırk) ele alınır. İşsizlik maaşının değer kıstasları ise, bir asgari ücretin brüt tutarının %80’inden fazla geçememesidir.

Tüm bu bilgiler ışığında geçtiğimiz sene olan 2017’de işten çıkarılanlar en düşük 710 TL işsizlik maaşı alırken bu rakam 2018 senesinde 811 TL’ye kadar çıkarılmıştır. Öte yandan 2017 senesinde en yüksek işsizlik maaşı 1421 TL’yken, bu sene söz konusu ödenek 1623 TL’ye kadar çıkarılmış oldu.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınıyor?

İşsizlik ödeneği, çalışanların ne kadardır sigortalı olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Bu anlamda altı yüz günden fazla çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyenler 180 gün (altı ay) boyunca işsizlik maaşı alırlar. Dokuz yüz gün primi ödenenler 240 gün (sekiz ay), bin seksen gün ve daha fazla zamanda sigortası ödenenler de 300 gün (on ay) boyunca işsizlik maaşı ödemesi alırlar.

İşsizlik Maaşı Hangi Bankaya Yatırılıyor?

Her şey doğru ve eksiksiz gittiğinde işsizlik maaşının yatırılacağı bankayı merak edersiniz. Ancak söz konusu maaş, bankalara değil, İŞKUR tarafından her ayın sonuna PTT’ye yatırılmaktadır. Siz de herhangi bir PTT’ye giderek kimliğiniz ile birlikte maaşınızı çekebilirsiniz.

twitter follower kaufen

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    işsizlik maaşının bir üst sınırı olduğunu da bilmiyordum. ama bana göre işsizlik maaşları ve buna benzer başvurular ile asgari ücret den daha fazla gelir elde edilebiliyor bu da insanları bence tembelliğe itiyor diye düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir