1. Ana Sayfa
 2. Bankalar
 3. İş Bankası Çeyiz Hesabı Açmak

İş Bankası Çeyiz Hesabı Açmak

İş Bankası Çeyiz Hesabı Açmak
1

İş Bankası çeyiz hesabı ile çiftler artık mutlu bir gelecek arzuluyor. Evlenmek isteyen çiftler, maddî olarak zor durumda olsalar da sürekli çalışarak ve birikim yaparak düğünlerini gerçekleştirebilirler. Devlet de, ona İş Bankası çeyiz hesabı gibi avantajlar sağlamayı ihmâl etmiyor. Bu şekilde hem hızlı birikim yapan çiftler hem de devlet desteğiyle daha da fazla miktarda para biriktirmiş oluyor. Ayrıca bunu birçok banka aracılığıyla da yapabilen çiftler, düğün aşamasında çeyiz hesaplarındaki birikimi kullanma imkânına sâhip olmaktadırlar

Makale İçeriği

İş Bankası Çeyiz Hesabı

Evlilik hazırlığında olanların İş Bankası da yanında. Çeyiz Hesabı açmak için 24 yaşını doldurmamış olmanız yeterli. Çeyiz Hesabı bu zor ve heyecanlı süreçte müşterilerine rahat bir nefes aldıracak. Aileler de TL vadeli mevduat hesabı açarak hem düşük faiz oranlarından faydalanacak hem de %20’leri bulan devletin katkı payı sayesinde bir birikim elde etme avantajı sağlayacaktır. Henüz evlenmemiş ve 24 yaşını doldurmamış herkes en yakın İş Bankası şubesine giderek geleceği için hemen bu fırsatı değerlendirebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu hesap TL cinsinden üç, dört ve ya beş yıl vadeli olarak açtırılabilir. Burada dikkat etmeniz gereken husus Çeyiz Hesabı’nın tek kişi tarafından açılacak olmasıdır. Bu yüzden evlenecek çiftler ayrı ayrı Çeyiz Hesabı açtırıp devlet katkısından yararlanması gerekmektedir. Devlet katkı hakkını kaybetmemek için ise düzenli ödeme yapmanız gerekmektedir. Devlet katkı payı hakkı kaybedildiğinde ise hesap Çeyiz Hesabı statüsünden çıkarılır ve müşteriden bir talimat gelmedikçe hesap açık kalır. Ayrıca devlet katkısından faydalanabilmek için evlenmeden önce asgari 3 yıl çeyiz hesabına düzenli ödeme yapılması zorunluluklar arasındadır. Bir diğer zorunluluk ise ilk evliliğin 27 yaşını doldurmadan yapılması hususudur.

Aylık Ödeme Miktarı

Çeyiz Hesabı’na aylık düzenli aktarım tutarı minimum 109,62 TL, maximum 1.096,24 TL’dir. Üç aylık düzenli aktarma tutarı minimum 328 TL, maximum 3.288,71 TL olmak üzere belirtilmiştir. Buradaki avantaj ise ödenecek olan bu tutarların müşteri tarafından belirlenebiliyor olmasıdır.

Bu sayede çeyiz için kenara para koymakta zorlanan gençler İş Bankası’nın sağladığı bu imkan ile paralarını biriktirip evliliğe ilk adımlarını atabilecekler. Ayrıca kendilerini finans etmeyi ve yatırımlarını doğru bir şekilde değerlendirmeyi de öğrenecekler.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. Avatar

  Günümüz Türkiye’sinde ortalama evlilik yaşının neredeyse otuzlara dayandığı şu zamanda neredeyse bir çok gencin başvurmaya hakkının olmadığını düşündüren, başvuru şartlarında bahsi geçen 27 den önce evlenme gerektiği zorunluluğuna karşın çok fazla rağbet görmeyen bir hesap türüdür.

 2. Avatar

  çeyiz hesabı can kurtarıyor demedi demeyin. evlenmeden önce birikim yapmak, evlenirken bayağı işinize yarıyor. o nedenle kulak verin bu dediklerime.

 3. Avatar
  6 sene önce

  evlilik öncesi gençler muhakkak birikim yapmalı. sonra çok pişman olursunuz.

 4. Avatar
  6 sene önce

  çeyiz hesabına kanıp da direkt atlamayın mevzuuya. önce bir araştırın, birkaç bankaya da muhakkak sorun.

 5. Avatar

  artık sıkıldık bankaların her türlü bizden para tırtıklamasına. bu da bizim paramızı kullanmalarının başkaca bir adı.

 6. Avatar
  5 sene önce

  çeyiz hesabı birçok noktada hayat kurtarıyor. muhakkak herkes çeyiz hesabı açtırarak birikim yapmaya başlamalı. evlenmek isteyenler için ideal bir çözüm. gerçi evlenmeyin ama 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir