1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Döviz Kuru Tırmanışa Geçti
Trendlerdeki Yazı

Döviz Kuru Tırmanışa Geçti

Türk heyetinin ABD'den eli boş dönmesi sonucu döviz kuru tırmanışa geçti ve dolar ile euro tarihî bir yükselişle rekor kırdı.

Döviz Kuru Tırmanışa Geçti
2

Türkiye’de kötü yönetim sürecinde döviz de hareketlenmeye başladı. Buna karşın Türk lirasının kaybı ise her geçen gün daha da arttı. Döviz kuru birden hızla yükselmiş, geçtiğimiz on yıl içerisinde yapılan ekonomik hataların bir bileşkesi olarak karşımıza çıkmış durumdadır. Ancak son dönemlerde de ortada olan birçok hadise, doların ve euronun yükselmesine sebep verdi.

Hatırlanacağı üzerine Türkiye’de tutuklu bulunan rahip Andrew Brunson, geçtiğimiz haftalarda mahkeme tarafından tahliye edilerek ev hapsine çarptırılmıştı. Bu durum sonrasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump tepki göstermiş ve rahibin tahliyesini istemişti. Aksi takdirde ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını belirten ABD Başkanı, dediğini de yaptı. Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e karşı yaptırım kararı alan ABD, bakanların Amerika’daki varlıklarına ve firmalarına el konulması kararı aldı. Türkiye ise bu duruma karşı durarak, geri adım atmadı. Ancak geçtiğimiz gün Türkiye’den bir heyet, ABD’ye giderek birtakım görüşmelerde bulundu. Yurda eli boş dönen heyetin ardından, dün gece ABD bir açıklama yaptı. İşte, ne olduysa da ondan sonra oldu.

Döviz Kuru Tırmanışa Geçti

Türk heyetinin ABD’deki görüşmelerde herhangi bir kazanım elde edememesinin ardından tırmanışa geçen dolar/TL, sabahın ilk saatlerinden itibaren 6,25 bandına kadar çıktı. Gece yarısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir açıklama yaparak, şu veciz sözleri söyledi:

Çeşitli kampanyalar sürdürülüyor. Hiç bunlara kulak asmayın. Şunu unutmayın onların dolarları varsa, bizim de halkımız var, hakkımız var, Allah’ımız var. Bizler çok çalıştık, çok çalışıyoruz. 16 yıl önce neydik, şimdi neyiz? Daha iyi olacağız. Sizlere sabırlar ve gayretler diliyorum. Çok çalışıp, çok koşacağız ve 2023’e çok farklı gireceğiz.

Recep Tayyip Erdoğan

Dün ise, Hazine ve Maliye Bakanı olan aynı zamanda cumhurbaşkanının damadı konumundaki Berat Albayrak’ın yeni ekonomi programını açıklayacağı haberi ajanslara düşmüştü. Buna göre piyasalar, bugün saat 14.30’da açıklanacak olan yeni ekonomi modeline kilitlenmiş durumda. Fakat döviz kuru tarihî yükselişini durdurmayacak gibi görünüyor.

Dolar Rekor Kırdı mı?

Dolar Kuru Rekor Kırdı

Haftanın dördüncü işlem gününü 5,50 TL bandında kapatan dolar, akşamki ABD açıklamalarına binaen tırmanışa geçerek 6,25 TL bandını aştı. Daha sonra hafif düşüşe geçen para birimi, piyasaların açılması ile birlikte 5,87 TL bandına düştü. Euro kuru da sabah saatlerinde 7,1584 TL’ye kadar çıkmış, piyasaların açılmasından sonra 6,81 TL bandına çekilmiş durumda. Tüm bu gelişmeler ışığında dolar karşısında TL’nin değer kaybı, sadece bir günde %15’e kadar çıkmış durumda. Bu değer kaybı Türkiye’yi, gelişmekte olan ülkeler arasında para birimi en çok değersizleşen ülke konumuna getiriyor. Hem de açık ara farkla ülkemizin para birimi dünyanın en değersiz parası konumuna doğru sürüklenmekte… Üstelik TL’nin değer kaybına sene başından itibaren bakıldığı zaman oranın %40 olduğu görülmektedir. Dolar alış rakamlarının yükselişe geçtiği bugün, Kara Cuma olarak da adlandırılabilecek bir süreç içerisine girdik.

Fitch Ratings’den Uyarı

Uluslararası sahada kredi derecelendirme faaliyetleri gösteren Fitch Ratings de, dün bir açıklama yaparak Türkiye’nin durumunu değerlendirdi. Buna göre kuruluş, Türk lirasının her geçen gün daha da kötüye gittiğini, bu durumda ekonomi politikasının ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sorumlu olduğunu ifade etti.

Önerilen Yazı
Konut Kredisi Faizleri Yükseldi
Yorum Yap

Yorum Yap