1. Ana Sayfa
 2. Konut Kredisi
 3. Konut Kredisi Faizleri Yükseldi
Trendlerdeki Yazı

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut kredisi faizleri bankalar tarafından tekrar yükseltildi. Bu durumdan en çok, ev almaya hazırlanan vatandaşlar etkilendi.

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi
1

Bilindiği gibi erken seçim öncesinde emlak sektörünün hareketlendirilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleriyle bankalar, konut kredisi faiz oranlarını kritik sınır olan %1’in altına indirmişlerdi. Fakat seçim bittikten sonra kampanya sonlandırıldı ve konut kredisi faizleri yükseldi. Bu durumdan dolayı ev almak isteyen vatandaşlar mağdur olarak, fahiş faiz oranları ile karşı karşıya kaldılar. Zira yeni durum karşısında konut kredilerinin faizleri %1,50’ye kadar fırladı.

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Geçtiğimiz nisan ayında ev kredisi faiz oranları son 9 senenin zirve noktasına çıkaran %1,49’a kadar ulaşmıştı. Bu durum, mayıs ve haziran aylarında biraz düşüşe geçerek %1,3’e kadar inmiş ve son dokuz ay için nispeten iyi bir oran elde edilmişti. Fakat hâlâ daha faizler yüksekti ve ev satın almak isteyenlerin eli kolu bağlanıyordu. Bu sefer, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ve Başbakan Binali Yıldırım’ın, Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) 61. Olağan Genel Kurulu’nda bir açıklama yaparak, bu faizlerin indirilmesi gerektiği yönündeki düşünceleri etkisini gösterdi. Bankalar, bu çağrılara uyarak ev kredisi faizlerini %1’in altına çekmişlerdi.

Önce Ziraat Bankası, Sonra Diğerleri Faiz İndirimine Gitmişti

Söz konusu karardan sonra başta T.C. Ziraat Bankası olmak üzere Türk Ekonomi Bankası (TEB), Şekerbank, Halkbank ve Vakıfbank ile Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankalar ev kredisi faizlerini yüzde birin altına çektiler. Buna göre son altı aylık zaman diliminde ev kredilerinin faizleri 60 baz puan düşüş göstermişti.

Bankaların Yeni Kredi Faizleri

Fakat seçimlerin geçmesi ve kampanyanın sona ermesiyle birlikte yukarıda ismi geçen bankaların hepsi faizleri tekrar yüzde birin üstüne çıkardılar. Buna göre, bankaların yeni faiz oranları şu şekilde belirlendi:

 • Ziraat Bankası faizleri %0,98’den, %1,25’e kadar çekti.
 • Ziraat Katılım Bankası, 10 Mayıs tarihinde dâhil olduğu kampanyada belirlediği %0,98 olan ev kredisi faiz oranını %1,42 olarak tekrar belirledi.
 • Kampanyaya 14 Mayıs’ta dâhil olan Vakıfbank da %0,98 olan konut kredisi faiz oranlarını %1,51’e, Vakıf Katılım Bankası da %1,49’a kadar çıkardı.
 • Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) altmış aya kadar sunduğu %0,99’luk konut kredisi faizleri ise %1,63’e yükseltildi.
 • Şekerbank da, 10 Mayıs’ta katıldığı kampanyada %0,98’e indirdiği faizleri %1,95 ile rekor düzeye çıkardı.
 • Halkbank ise %1,27 ile konut kredisi faizlerini artıran bir başka banka olarak karşımıza çıktı.

Yukarıda sayılan bankaların dışında, mayıs ayında başlayan konut kredisi faiz oranları ile ilgili kampanyaya katılmayan bankaların faiz oranları ise %1,27 ilâ %1,59 arasında değişiklik gösteriyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Avatar

  konut kredileri ve kredi kart faizleri vs ne oluyoruz böyle. herşeye zam faizler tavan gerçekten zor günler geliyor galiba. konut kredileri öyle bir hal aldı ki ev almak artık bir hayal sanırım

 2. Avatar

  şu an bu vergi borcu yapılandırması gerçekten ilaç gibi geldi. 3 yıldır ödemediğim vergilerim vardı, daha doğrusu ödeyemediğim, faizlerinin %90 a yakını sanırım silinmiş olacak. kredi kartına da taksit yaparak vergi borcumu yapılandırmış olacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir