İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Konut Kredisi
 3. Ziraat Bankası Konut Kredi Faizleri

Ziraat Bankası Konut Kredi Faizleri

Ziraat Bankası Konut Kredi Faizleri
1

1863 senesinde Mithat Paşa tarafından temelleri atılan ve kurulan Türkiye’nin en eski ve köklü bankası konumundaki Ziraat Bankası, kamu işleyişi olmasıyla birlikte konut kredisinde son derece ön plana çıkmaktadır. Bu maksatla, Ziraat Bankası konut kredi faizleri soruları sıklıkla dile getirilmekte ve yeni satın alınacak evler için bu kredi ile ödeme yapılmaktadır.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, satın alınmak istenen sıfır ya da ikinci el bir konut için gerekli finansmanın sağlanması adına bankalar aracılığıyla kullanılan bir kredi türüdür. Söz konusu kredi, genellikle yüksek faizler içerdiğinden ötürü uzun vadelere bölünebilmektedir. Genel itibarıyla hesaplanan vade miktarları yüz yirmi aya kadar çıkabilmektedir. Bu da, on seneye tekabül etmektedir. Yani konut kredisi, riskleri olduğu kadar, nitelikleri bakımından da bir hayli önemli bir konudur. Bu nedenle bulabildiğiniz kadar peşinatı biriktirmeniz, kalan eksik kısım için banka kredisi kullanmanız faydalı olacaktır.

Hangi Bankalar Konut Kredisi Veriyor?

Türkiye’de BDDK’ye bağlı olarak çalışan bankaların birçoğu konut kredisi vermektedir. Son senelerde bankacılık hayatımıza giren katılım bankacılığı ile katılım bankaları da konut kredisi uygulaması sunarak, alandaki rekabeti iyice yukarı çekmişlerdir. Garanti Bankası, Akbank, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası, Finansbank, Halk Bankası ve ING Bank gibi birçok finans kuruluşu, söz konusu konut kredisi kullanmanıza müsaade etmektedir. Fakat her bankanın faiz oranlarının değişken olacağını unutmayın. Bu noktada kamu bankaları ön plana çıkmaktadır. Peki kamu bankaları hangileridir?

 1. Ziraat Bankası
 2. Ziraat Katılım
 3. Vakıfbank
 4. Vakıf Katılım
 5. Halkbank

Ziraat Bankası Konut Kredi Faizleri

Kira ödemekten bıkarak ev sahibi olmak için kredi çekmeye karar verirseniz, en iyi alternatif olarak karşınıza hiç şüphesiz Ziraat Bankası çıkacaktır. Ziraat Bankası’nda 120 aya kadar taksitle konut kredisi kullanabilirsiniz. Söz konusu bankanın konut kredi şartları şunlardır:

 • Satın alacağınız evin ekspertiz değeri hesaplanır. Bu değerin yüzde seksenine kadar kredi çekebilirsiniz.
 • Satın alınacak ev üzerine ipotek şerhi konulur. Dolayısıyla kredi borcunu bitene kadar evi satamaz ve başkasına devredemezsiniz.
 • Konut kredisi kullandığınız zaman banka tarafından konut, hayat ve zorunlu deprem sigortası yapılır.
Ziraat Bankası’ndan kullanacağınız bir konut kredisinde faiz oranları değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik, çekeceğiniz kredi tutarı ve yapacağınız vade miktarı ile alâkalıdır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Örneğin, 100 bin liralık konut kredisi kullanmak istiyorsunuz. Eğer 36 aylık vade ile ödeme yapacaksanız kredi faiz oranınız 0,95 olarak hesap edilir. 36 aydan 120 aya kadar vade seçeneklerini tercih ederseniz de ödeyeceğiniz faiz oranı %1,03 olarak belirlenir. Yine tekrar etmekte fayda var ki, en detaylı ve doğru bilgiyi her zaman için bankaların kendi internet sitesinden bulabilirsiniz. Bu noktada Ziraat Bankası’nın yayınlamış olduğu Evin Ziraat’ten sayfasını inceleyebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap