1. Ana Sayfa
 2. Krediler
 3. Kredi Çeşitleri Nedir?

Kredi Çeşitleri Nedir?

Kredi Çeşitleri Nedir?
4

Hayatın olağan akışında nakit paraya ihtiyaç duyduğumuz dönemler olabilir. Bu dönemler, elden borç alma işlemlerimizin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda bizi bankalara yönlendirebilir. Bankalar da, kredi notunuzu değerlendirerek  kredi çıkarmak ile ilgili talebinizi karşılayabilirler. Bu noktada siz, bankalardan hangi türde kredi istediğinizi bilmek ve bilinçli bir şekilde başvuru yapmalısınız. Pek, bankaların verdiği kredi çeşitleri nelerdir?

Bankalar, nakdî olarak birçok farklı kategori ya da isim altında kredi verebilmektedirler. Bu krediler temel itibarıyla ikiye ayrılır.

Güvencesine Göre Kredi Çeşitleri

 • İpotekli Krediler
 • İpoteksiz Krediler

İpotekli krediler, kredi kullanmak isteyen kişinin herhangi bir malvarlığını güvence veyahut teminat olarak gösterdikleri takdirde kendilerine sunulan nakit kredi hizmetine verilen addır. Kişiler, ipotek olarak herhangi bir ev, arsa, işyeri vb. taşınmaz gösterebilecekleri gibi, motosiklet, araba, minibüs türünden taşınır da gösterebilmektedir.

İpoteksiz krediler ise, kredi çıkarmak isteyenin herhangi bir ipotek ya da teminat göstermeden talep edebileceği kredi türünü ifade eder. Yani ipoteksiz krediler, doğrudan bankanın size hizmeti vermesi ile sonuçlanır.

Bu kredi türlerinin dışında ipoteksiz ihtiyaç kredisi nasıl alınır sorusunun yanıtı ise, kredi puanınızın, kredi talep edeceğiniz banka nezdinde yüksek skorda olmasıyla ilgilidir.

Kredi çeşitleri arasında, yukarıda saydığımız ipotekli ve ipoteksiz krediler dışında; konut kredileri, sağlık kredisi, öğrenim kredisi, ihtiyaç kredisi, eğitim kredisi, düğün kredisi, eşya kredisi, taşıt kredisi, ticarî kredi, tüketici kredisi ve öğrenim kredisi gibi birçok ekleme yapabiliriz. Bu eklemeler, kredi çeşitleri yönünden ülkemizin ne kadar zengin olduğunu göstermektedir.

En kolay kredi veren bankalara göz attığımızdaysa, birden bir cevap vermenin mümkün olmadığını görürüz. Çünkü her bankanın, kendine has bir kredi politikası bulunur ve sizi, bu kredi politikalarına göre değerlendirir. Bundaki temel koşut, KBB Risk Analizi sonuçlarınızdır. Yâni bilinen adıyla kredi puanı. Kredi puanınız düşükse, ihtimali ki çoğu banka size kredi çıkarmayacaktır. Peki bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Kredi puanınızı yükseltmek için, bankalara olan ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız ve kredi kartı kullanımını asgari düzeyde de olsa alışkanlık düzeyine getirmeniz gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Avatar

  Öncelikle güzel paylaşım olmuş teşekkür ederim. Sanırım ipotekli kredi, kredi miktarının yüksek olacağı işlemler için önerilen bir durum. Ama herşeyden önce önemli olan daha önce aldığınız kredileri gününde eksiksiz ödemiş olmanız ya da kredi kartı ödemelerinizi aksatmamış olmanız. Unutmadan sorayım sitenizde kredi puanı sorgulayabileceğimiz bir bölüm mevcutmu ?

 2. Bank Kredisi

  Merhaba Haluk Bey,

  Yorumunuz için teşekkür ederiz. Sitemizde bulunan Kredi Puanı kategorisi altında kredi notunuzu öğrenmek için neler yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

 3. Avatar
  6 sene önce

  Kredi çeşitleri konusunda böylesine ayrıntılı bir paylaşım yapmanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bu arada ülkemizin kredi konusunda çok zengin olduğundan bahsetmişsiniz. Ee malum bizim toplumumuzda bir algı vardır ya borç yiğidin kamçısıdır. Borcu seven toplumun kredisi de zengin oluyor demek ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir