İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Banka Kredisi Devredilebilir mi?
Trendlerdeki Yazı

Banka Kredisi Devredilebilir mi?

Banka kredisi devredilebilir mi sorusuna, ayrıntılı izahlarla cevaplandırıyoruz. Banka kredi borcu devretme işlemleri nasıl yapılır, cevaplandırıyoruz.

Banka Kredisi Devredilebilir mi?
1

Kullanılan bir kredinin başkasına devir edilip edilemeyeceği sürekli merak edilmektedir. Bilhassa konut kredisi devir işlemleri kullanıcılarımız tarafından sorulmaktadır. Peki, banka kredisi devredilebilir mi?

Banka Kredisi Devri Mümkün mü?

Başkası adına olan bir krediyi uhdenize almanız pek mümkün değildir. Bunu, başka yöntemler ile gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin borç kapama kredisi olarak da bilinen borç transfer kredisi kullanılarak borcu başka bir şekilde devredebilirsiniz. Başka bankadan kredi çekerek, kefil olarak krediyi devretmek istediğiniz kişiyi gösterebilirsiniz. Bu şekilde borcu ödemeseniz dahi yeni borcun kefili diğer şahısta olacaktır.

Borç kapama kredisinin avantajlarından biri de güncel faiz oranları ile daha uygun şartlarda krediyi yenilemektir. Böylece daha düşük faiz oranları öder ve kredi taksitlerinizi yapılandırabilirsiniz.

Konut Kredisi Devredilebilir Mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi banka kredisi devri mümkün değildir. Konut kredisi de bir banka kredisi olduğu için mümkün değildir. Fakat konut kredilerinde taşınmazın üzerinde ipotek şerhi bulunduğu için devrin mümkün olabileceği düşünebilir. Belirttiğimiz gibi bu durum söz konusu değildir. Ancak alternatif olarak borcun devrilmek istendiği yeni kişiye tekrar konut kredisi çektirmeniz gerekmektedir. Fakat konutun üzerinde satılamaz ipotek şerhi bulunduğundan, tapudan bu şerhi kaldırmanız lâzım. Söz konusu işlem içinse konut kredisinin kalan taksitlerini ödeyerek krediyi kapatmanız gerekmektedir. Böylece tekrar kredi çekimi yapılabilir. İsterseniz konutu satarak da kendinize kaynak yaratabilirsiniz. Özetle, konut kredisi ile alınan ev başkasının üzerine yapılır mı diye düşünmeyin. Bu, kredi borcunun tamamı bitmeden mümkün değildir.

Banka Kredisi Devri

Taşıt Kredisi Devredilebilir mi?

Konut kredilerindeki prosedür neyse, taşıt kredilerinde de aynı işleyiş bulunmaktadır. Dolayısıyla üzerinde satılamaz şerhi bulunan (tedbir) araçlar için öncelikle araç kredisinin kapatılması gerekmektedir. Daha sonra da yukarıdaki işlemler tekrar edilmektedir. Araçlar için çekilen banka kredisi devredilebilir söylentileri bu nedenle yanlıştır.

Borç Transferi Nedir?

Borç transferi tabiri, bir bankada olan kredi ya da kredi kartı borcunun, başka bankadan alınan kaynakla kapatılması olayıdır. Yani A bankasına olan borç, B bankasından alınan krediyle kapatılırsa artık B bankasının borçlusu olursunuz. Buradaki amaç birden fazla bankaya olan borcunuzu tek bir çatı altında toplamak ve daha düşük faizli ödemelerde bulunmaktır. Bundan dolayı ihtiyaç kredisi devredilir mi gibi sorular, borç transferi ile karıştırılmaktadır. Çünkü her ikisi farklı konulardır.

Banka kredi borcu başkasına devredilir mi diye araştırmaların neticesi olumsuzdur. Çünkü borç, Borçlar Kanunu’na göre hukukî bir işlem olduğundan başkasına devretmek mümkün değildir. Kredi devretme var mı diye araştırırsanız, bunun söz konusu nedenle mümkün olmadığını ifade edelim. Kullanıcılarımız genellikle bu tür araştırmaları başkasına kredi çektim ödemiyor gibi söylemlerden ötürü yapmaktadır. Başkası adına kredi çekmenin ne kadar menfî sonuçlar doğuracağı da buradan anlaşılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap