İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Masraf İadesi Nasıl Geri Alınır

Kredi Masraf İadesi Nasıl Geri Alınır

Kredi Masraf İadesi Nasıl Geri Alınır

Bilindiği üzere kredi kullanmak için yapılan başvuru esnasında bankalar tarafından tüketiciden talep edilen dosya masraflarının geri iade edilmesi kararlaştırıldı. Finans dünyasında çıkan bu tarz konuları tüketicilerin dikkatli bir şekilde takip ederek haklarını aramaları son derece önemlidir. Peki kredi masraf iadesi için ne yapmamız gerekiyor?

Makale İçeriği

Kredi Masraf İadesi

Öncelikle çektiğiniz her kredi için ayrı ayrı hakem heyetine başvuru yapmanız gerekiyor. Bunun için kredi çekerken size verilen makbuz, dekont gibi ödeme belgelerini kullanabilirsiniz. Eğer bu belgeler şu anda elinizde değilse kredi çektiğiniz bankaya giderek önceki yıllara dönük makbuz ve kredi bilgilerinizi talep edebilirsiniz. İşlemler esnasında oluşacak masraflar sebebi ile tüketicinin vazgeçmesini önlemek amacı ile bu tür masrafların tamamını satıcı veyahut sağlayıcı firma karşılamak zorundadır.

Masraf Tutarına Uygun Başvuru Yapılmalı

İadesini istediğiniz kredi masrafının tutarına göre şikayete ilçe ya da il hakem heyetleri bakmaktadır. Talep ettiğiniz tutar 2320 TL altında ise ilçe hakem heyetine 2320 ile 3480 TL arasında ise il hakem heyetine başvuru yapmanız gerekmektedir. Gerekli başvuruların yapılmasının ardından, Tüketici Hakem Heyetinin konu ile ilgili karar vermesi 6 ay ile 1 yıl arasında sürmektedir. Ayrıca talep ettiğiniz tutar yüksek ise banka bu davaları tüketici mahkemesine taşımakta süreç bu sebeple daha da uzayabilmektedir. Ancak emsal kararlarda göz önüne alınarak biliniyor ki tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri bu konuda tüketici lehine karar verdiğinden kesinlikle süreçten vazgeçilmemelidir.

Başvuru Takibi

Kredi masraf iadesi için yaptığınız başvuruları e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak ekranın sol üstünde bulunan arama kutucuğuna tüketici şikayeti sorgulama yazarak, altında otomatik olarak çıkan kutucuktan Online Tüketici Şikayet Sorgulama- Gümrük ve Ticaret Bakanlığına tıklayarak tüketici şikayet sorgulama ekranına erişebilirsiniz. Başvurularınızın takibini kolaylıkla ve anlık olarak bu şekilde e-devlet üzerinden sağlayabilirsiniz.

***

Kredi çekmek için bankaya başvuru yaptığınız sırada sizden talep edilen bu ücretler, bilinçsiz tüketiciler tarafından daha sonradan alınmayarak bankaların uhdesinde bırakılmaktadır. Oysa bu ücretleri geri almak isteyen herkes, gerekli hukukî işlemleri başlatarak kredi masraf iadesi ücretlerini alabilmektedir. Bu nedenle hakkınızı muhakkak aramanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap