İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Moody’s 13 Türk Bankasının Kredi Notunu Düşürdü

Moody’s 13 Türk Bankasının Kredi Notunu Düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 13 Türk bankasının kredi notunu düşürdüğünü açıkladı.

Moody’s 13 Türk Bankasının Kredi Notunu Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, 12 adet Türk bankasının döviz cinsinden uzun vadeli mevduat kredi notunu, altı bankanın uzun vadeli karşı taraf risk notunu ve uzun vadeli karşı taraf risk değerlendirmesini, bin bankanın uzun vadeli üst düzey teminatsız kredi notunu bir basamak ve üç bankanın ise uzun dönemli döviz cinsinden karşı taraf risk notunu iki basamak düşürdüğünü açıkladı.

Moody’s tarafından geçtiğimiz gün yayınlanan raporda, 13 bankanın notunun düşürülmesinin kurumun geçtiğimiz hafta Cuma günü yapmış olduğu ülke notu indiriminden kaynaklandığı ifade edildi.

Raporda, Türk bankalarının tamamının kredi notunun, negatif görünüme sahip ülke notuna uyumlu olarak negatif kaldığı bildirildi. Moody’s, negatif görünümün ödemeler dengesi krizine bağlı, sermaye kontrollerine ve döviz çıkışı kısıtlamalarına sebep olabilecek aşağı yönlü riskleri yansıttığını belirtti.

Döviz cinsinden uzun vadeli mevduat kredi notu düşürülen 12 banka ise, Akbank, Alternatifbank, Denizbank, HSBC Bank AŞ (Türkiye), QNB Finansbank, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Garanti BBVA, Halk Bank, İşbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi olarak açıklandı.

Yorum Yap

Yorum Yap