1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Tokat Turhal Barajı’nın Ekonomiye 30 Milyon TL Katkı Sağlaması Öngörülüyor

Tokat Turhal Barajı’nın Ekonomiye 30 Milyon TL Katkı Sağlaması Öngörülüyor

İnşaatı hızla devam eden Tokat Turhal Barajı’nın ülke ekonomisine 30 milyon lira katkı ve 2 bin 183 kişiye de iş imkanı sağlaması hedefleniyor.

Tokat Turhal Barajı’nın Ekonomiye 30 Milyon TL Katkı Sağlaması Öngörülüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü olarak görev yapan Kaya Yıldız, inşaatı devam eden Tokat Turhal Barajı ile ilgili, “Turhal ilçe merkezinin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan yılda 14,84 hektometreküp su temini ve 0,79 megavat kurulu gücüyle enerji üretimi sağlanacak. 43 bin 660 dekar zirai arazi sulamaya kavuşacak.” açıklamasında bulundu.

Yıldız yapmış olduğu yazılı açıklamada, DSİ tarafınca Tokat’a yapılan yatırımlarla söz konusu ilim mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini minimuma çekmeye devam ettiklerini belirtti.

Tokat Turhal Barajı inşaatında da çalışmaların devam ettiğini ifade eden Yıldız, “Temelden yüksekliği 121 metre olan kil çekirdekli kaya dolgu barajla, Turhal ilçe merkezinin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan yılda 14,84 hektometreküp su temini ve 0,79 megavat kurulu gücüyle enerji üretimi sağlanacak. 43 bin 660 dekar zirai arazi sulamaya kavuşacak. Ayrıca Turhal ilçe merkezi de taşkından korunacak.” bilgisini verdi.

Yıldız, bu projenin tamamlanması ile birlikte 2020 birim fiyatlarıyla dekar başına 683 lira gelir artışı, ülkenin ekonomisine ise yıllık 30 milyon lira katkı ve 2 bin 183 vatandaşa istihdam sağlanmasının hedeflendiğini vurguladı.

Yorum Yap

Yorum Yap