İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Avrupa İstatistik Ofisi, Ağustos Ayı Enflasyon Verilerini Yayımladı

Avrupa İstatistik Ofisi, Ağustos Ayı Enflasyon Verilerini Yayımladı

Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon, koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesiyle beraber Ağustos ayında yüzde eksi 0,2 oranına düştü.

Avrupa İstatistik Ofisi, Ağustos Ayı Enflasyon Verilerini Yayımladı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerini paylaştı.

Bu verilere göre, Euro Bölgesi’nde temmuz ayında yüzde 0,4 oranında olan yıllık enflasyon, ağustos ayında yüzde eksi 0,2 oranına geriledi. AB’de ise temmuz ayında yüzde 0,9 oranında olan yıllık enflasyon, ağustos ayında yüzde 0,4 oranı olarak belirlendi.

Buna göre, Euro Bölgesi’nde ağustos ayında yıllık enflasyon sıfırın altına düşmüş oldu.

AB üyesi ülkeler arasında geçtiğimiz ağustos ayında en yüksek enflasyon yüzde 4 oranı ile Macaristan’da, yüzde 3,7 oranıyla Polonya’da ve yüzde 3,5 oranıyla Çekya’da gerçekleşti.

Söz konusu dönemde en düşük enflasyon yüzde eksi 2,6 oranıyla Kıbrıs’ta, yüzde eksi 2,3 oranıyla Yunanistan’da ve yüzde eksi 2,3 oranıyla Estonya’da belirlendi.

Enflasyon oranı, geçtiğimiz ağustos ayında Fransa’da yüzde 0,2 oranında, Almanya’da yüzde eksi 0,1 oranında, İtalya’da yüzde eksi 0,5 oranında ve İspanya’da yüzde eksi 0,6 oranında gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak amacıyla yüzde 2’nin hemen altında fakat yüzde 2’ye yakın seviyelerde enflasyon belirliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap