1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Tapu Harcında Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı

Tapu Harcında Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı

Türkiye genelinde 9 ayda 2 milyon adede yakın gayrimenkul el değiştirdi.

Tapu Harcında Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Ocak ila Eylül ayları arasındaki dönemde ülke genelinde 1 milyon 998 bin 541 adet gayrimenkul (konut, iş yeri, arsa, tarla) satışı gerçekleşti.

Söz konusu sürede 2 milyon adet gayrimenkul satışı ile birlikte tapuda bağış, ÖKBA (Ölünceye Kadar Bakma İşlemi), taksim, intikal, şahsi ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, şahsi ipotek terkini, zirai ipotek terkini, cins tahsisi, kamulaştırma ve diğer işlemlerle birlikte 7 milyon 841 bin işlem yapıldı.

Ocak ila Eylül ayları arasındaki dönemde satılan yaklaşık 2 milyon adet gayrimenkul için tapu dairelerinde 371 milyar 77 milyon liralık değer ibraz edildi. ÖKBA, taksim, intikal, şahsi ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, kamulaştırma ve diğer işlemlerle birlikte ibraz edilen değer toplam 1 trilyon 736 milyar lira olarak belirlendi.

9 ayda gerçekleşen satışlardan 13 milyar 445 milyon lira değerinde harç geliri elde edilirken, tüm işlemlerden sağlanan harç geliri 13 milyar 848 milyon liraya çıktı. Buna göre yılın 9 aylık döneminde tüm zamanların yıllık rekoru da kırılmış oldu. Daha önce en yüksek yıllık rakam 11 milyar 291 milyon lira ile 2018 yılında kaydedilmişti.

2019 yılında konut satışlarında yüzde 4 oranında olan tapu harcının yüzde 3 oranına indirilmesi teşviki yıl sonuna kadar devam etmiş, yıl sonu itibariyle elde edilen tapu harcı geliri 10 milyar 924 milyon lira olarak gerçekleşmişti.

Yorum Yap

Yorum Yap