İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. 91 Firmaya Ait 113 Parti Üründe Uygunsuzluk Tespit Edildi

91 Firmaya Ait 113 Parti Üründe Uygunsuzluk Tespit Edildi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, taklit, tağşiş yapıldığı ya da ilaç etken maddesi eklendiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürünü ifşa ettiklerini duyurdu.

91 Firmaya Ait 113 Parti Üründe Uygunsuzluk Tespit Edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılmış olan yazılı açıklamada, vatandaşın sağlığını korumaya, gıdada taklit ve tağşiş yapanlara göz açtırmamaya devam edildiği bildirildi.

Buna göre, taklit, tağşiş yapıldığı ya da ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ürünlerin, Bakanlık internet sitesi aracılığıyla kamuoyunun bilgisine sunulduğu ifade edildi.

Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen tarım ve Orman Bakanı olarak görev yapan Bekir Pakdemirli de vatandaşın sağlığı söz konusu olduğunda kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını vurguladı.

Bu kapsamda en etkin denetimcinin vatandaş olduğunu ifade eden Pakdemirli, söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde, bakanlık tarafından yürütülen denetimlerin yanında tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikayet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğunu sözlerine ekledi.

Pakdemirli, tüketicilerin bu başvurularına devam etmelerinin halk sağlığının korunmasına yönelik çalışmalar için büyük önem taşıdığını söyledi.

Diğer yandan, son yapılan ifşayla beraber, ilk kamuoyu duyurusunun yapılmış olduğu 2012 yılından bu yana 1609 firmaya ait toplam 3 bin 605 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunuldu.

Bakanlık tarafından yapılan kamuoyu duyurusuna göre, çoğunluğu süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünleri olmak üzere, alkollü içkiler, alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve ürünleri, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri ve takviye edici gıdalarda uygunsuzluk tespit edildiği belirlendi.

Yorum Yap

Yorum Yap