1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Ertelemeli İhtiyaç Kredisi Alma
Trendlerdeki Yazı

Ertelemeli İhtiyaç Kredisi Alma

Nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullandığınız kredilerinizin taksitlerini ödemekte zorlanmamak için ertelemeli kredi başvuru yapabilirsiniz.

Ertelemeli İhtiyaç Kredisi Alma
2

Ekmeğin aslanın ağzında olduğu bir dönemde yaşadığımız için, nakit ihtiyaçlarımızı her zaman karşılayamayabiliyoruz. Bundan dolayı bankaların kapısını çalarak tüketici kredilerini başvuruyoruz. Fakat kimi durumlarda maddî durumumuzun birkaç ay sonra iyileşeceği belirli iken, kredi taksitlerini ilk aylarda ödemekte zorluk çekiyoruz. İşte, bu durumda ertelemeli kredi nedir sorularına cevap verme ihtiyacı duyduk. Zira ertelemeli ihtiyaç kredisi alma konusunda detaylı bilgi vererek nakit ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacağız.

Bankalar, sundukları kredi ürünlerini daha da cazip bir duruma sokabilmek için erteleme kredinin avantajları üzerinde bir çalışma yaparak söz konusu kredileri ortaya koymuşlardır. Bu minvalde şimdi al 3 ay sonra öde kredi imkânları dahi bulunuyor. Bankadan bankaya değişebilse de, sonra ödemeli kredilerde genellikle 3, 4 ve 6 aylık zaman zarfları öngörülüyor. Öte yandan günümüzde ertelemeli kredi sunan hem kamu hem de özel bankalar bulunmaktadır. Dolayısıyla daha sonradan ödemek kaydıyla alınan bu krediler, maddî durumunuzu rahatlatabilir.

Ertelemeli Kredi Nedir?

İsminden de direkt olarak anlaşılabileceği üzere ertelemeli krediler, bankalardan kullanılan kredilerin, parayı aldığınız aydan en az az iki ya da üç ay sonra taksitlerini ödemeye başladığınız ürünlerdir. Söz gelimi bankalar şimdi kredi kullan 2019’da ödemeye başla kampanyalarını dahi müşterilerine sunmaya başlamıştır. Bu anlamda ertelemeli kredilerin yıl sonlarına doğru bankalar tarafından daha çok öne sürüldüğünü ve özendirildiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Molalı Kredi Nedir?

Ertelemeli kredilerin detayına inmeden önce molalı kredi niteliğinden de bahsetmemiz gerekiyor. Molalı kredi, mevcutta düzenli ödeme yapmaya devam ettiğiniz bireysel ihtiyaç kredilerinizde yılda bir ya da iki kereye has olmak üzere kullanılabilen bir opsiyondur. Bu opsiyon doğrultusunda kredi taksitlerinizi bir ay boyunca erteleyebilirsiniz. Her bankanın molalı kredi niteliği değişik olabileceği gibi, bütün bankalarda bu özelliğin bulunmadığını da ifade etmek gerekir. Şimdilik söz konusu opsiyonu sunan sadece iki banka tespit edebildik.

  1. TEB Molalı İhtiyaç Kredisi; kullandığınız kredinin en az altı aylık olması gerekiyor. Ödemelerinizi düzenli yapmış olmalısınız.
  2. ING Bank; buradaki ihtiyacı olana mola özelliği, yeni kredi kullanımlarında geçerli olan 3 ay ertelemeli bir kredi türüdür.

Molalı kredi kullanmadan önce banka şubesine muhakkak ertelediğiniz taksiti ödeyeceğiniz sırada bir sonraki taksiti de aynı anda mı ödemeniz gerektiğini sormalısınız.

Kredi Erteleme Avantajları

Nakit ihtiyaçlarınız için çekeceğiniz bireysel ihtiyaç kredilerini ödemekte zorlandığınız zamanlarda kredi ertelemeli başvuruya yönelebilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınızı karşılayacak olan nakit paranın ödemesini, üç ay ilâ altı aylık ötelemeli taksitlerle yapabilirsiniz. Bu bakımdan kredi notunuzu da etkilemeden ödemelerinizi rahatlıkla yapmış olursunuz. Dolayısıyla bugünkü nakit ihtiyaçlarınızı karşılayarak yarın ödeme yapamayıp kredi puanınızı düşürmeniz, mantıklı bir izah olmayacaktır.

Ertelemeli Kredi Şartları

Şimdi çek sonra ödeme kampanyasından yararlanarak kredi kullanmak istiyorsanız bankalar tarafından belirtilen birkaç koşulu sağlamış olmanız gerekiyor. Bu şartları kısaca şu şekilde hülâsa edebiliriz:

  • Bankaların ilk şartı, kredi sicilinizin temiz ve kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Bu noktada kara listede olmamanız ve kredi puanınızın en az 1250 puan olması gerekmektedir.
  • Ertelemeli kredi kullanacak bireyin en az on sekiz yaşında olması şart koşulmaktadır.
  • Eğer evliyseniz, yeni mevzuata göre konut kredisi kullanımlarında eş muvafakatnamesi de tanzim edilmiş olmalıdır. Böylece eşinizin de onayını almanız gerekiyor.
  • İhtiyaç ve bireysel kredilerde en çok kırk sekiz aylık taksitler yapılabilmektedir.
  • Bankalar, çoğunlukla sizden gelir durumunuza dair bir belge isteyebilir.

Ertelemeli Kredi Başvurusu

Yeni çekeceğiniz kredilerin ödemesine birkaç sonra başlamak istiyorsanız bankaların bu minvaldeki kredi ürünlerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Buna göre başvurunuzu SMS (kısa mesaj) yoluyla, banka şubelerine giderek ve mobil, internet ya da telefon bankacılığı aracılığıyla yapabilirsiniz. Kredi başvurunuz değerlendirilirken en çok kredi puanınız esas alınacaktır.

Ertelemeli Kredi Veren Bankalar 2018

Kamu bankaları arasında yer alan VakıfBank, Sarı Panjur ismini verdiği konut kredisi ile 3 aya kadar erteleme imkânı sunmaktadır. Toplamda yüz yirmi aya kadar vade seçenekleri bulunan konut kredisinde başvuru sadece VakıfBank şubeleri aracılığıyla olmaktadır. Ancak bu kredinin kamu memurlarına özel olduğunu üzülerek belirtmemiz gerekiyor.

QNB Finansbank’tan kullanacağınız ihtiyaç kredilerinizi ödemeye üç ay sonra başlayabilirsiniz. Banka, %1,38’den başlayan oranlarla ertelemeli kredi fırsatı sunmaktadır. Ancak ertelemeli kredi özelliğinden yararlanmak için başvuruyu bankanın şubelerinden yapmanız gerekiyor.

Bu aralar satışı gündemde olan DenizBank da üç ay boyunca ertelemeli kredi kartı nakit çekim kampanyası sunmaktadır. Böylece bankanın kredi kartı aracılığıyla çekeceğiniz nakit avanslarda üç ay sonra ödeme yapabiliyorsunuz.

Yeni bir yüzle karşımıza çıkan eskinin ABank’ı, yeninin Alternatif Bank’ı da üç ay ertelemeli kredi fırsatı sunmaktadır. Ancak bankadan kredi başvurusu yapmak için şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap