İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Emlakçılar Krediyi Ne Kadar Verir?

Emlakçılar Krediyi Ne Kadar Verir?

Emlakçılar Krediyi Ne Kadar Verir?

Son zamanlarda konut kredisi ile konut satışlarının oldukça düşmesi ile İstanbul’da bazı yerlerde bankaların kredilerini aracılık ederek üçüncü kişilere pazarlayan emlakçılar ortaya çıktı. Özellikle kredi derecelendirmesi düşük olan kişilere ”kredi dosyası” hazırlayarak bu yolla kredi imkanı sunuyor.

Emlakçı Kredisi Almak Mümkün mü?

Emlakçıların hazırladığı bu yöntem kredi yalnızca kendi alanları ile ilgili olmayıp bireysel krediler için de söz konusu olabiliyor. Emlakçılar kredi derecelendirmesi düşük olması sebebiyle bankaların kredi imkanlarından yararlanamayan, kişilere hazırladıkları bir belge ve belirli bir ölçüde komisyon karşısında kredi aldırtabiliyorlar.

Bazı bankalar bu yöntemle kredi vermeye olumlu bakmazken, bazı bankalar emlakçılarla bu konuda çalışabiliyor.

Fatura ve Hizmet Ücreti

Nakde ihtiyacı hasıl olan kişi emlakçı ile görüşüyor ve emlakçı söz konusu kredinin belli bir yüzdesini alarak aracı olacağını kabul ediyor. Bu komisyon ücreti uygulamada genelde yüzde 10 olarak belirlenmiş durumda. Böylece bu komisyon karşılığında emlakçı gerekli belgeleri oluşturarak bankaya başvuruda bulunuyor. Bu başvurular neticesinde emlakçı bankadan da 200-300 Türk lirası ve üzerinde değişen ücretler alabiliyor.

Bankaların Hedef Vermesi

Emlakçıların konut kredisi ve dolaylı yollardan bireysel kredileri verebileceklerine daha önce değinildi. Ancak birçok emlakçı bu aracılık faaliyetini bankaların kendilerine verdiği kredi hedefleri doğrultusunda yapmaktadır.

Bankalar Emlakçıları Nasıl Ücretlendiriyor?

Emlakçıların bankalardan aldığı ücretler bankaya göre farklılık arz etmektedir. Kimi bankalar belirli bir emlak kredisinin üzerindeki sayılarla aracılık faaliyeti yürüten emlakçılara otomobil dahi vaat edebilmektedir. Bu iş birliği sonucunda, bankalar emlakçılar sayesinde birçok müşteri bulabilir hale geldiler. Ancak konut kredisi dışında yukarıda bahsedilen şekilde kredi derecelendirmesi düşük kişilere kredi sağlama işinin yapılması emlakçıların ve bankaların aracılık faaliyetini kötüye kullanılması olarak nitelendirilebilir. Zira bu durumda emlakçılar dolaylı yoldan, bir komisyon karşılığında kredi verebilir hale geldiler. Emlakçı kredisi kullanırken iyice araştırma yapmanız gerektiğini de unutmayın. Özellikle faizler ve ödeme koşulları ile ilgili olarak net bir bilgi almadan herhangi bir imza işlemi yapmamanız gerektiği gibi, resmî olarak vekaletname verirken de ihtimam göstermeye dikkat ederek kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap