İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Konut Kredisi Faiz Oranları Düşürülüyor
Trendlerdeki Yazı

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşürülüyor

Konut stoklarını eritmek amacıyla Ziraat Bankası konut kredisi faizlerini %0,98'e kadar düşürdü.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşürülüyor
1

Türkiye’nin derin bir ekonomik krizde olduğu muhakkak. Büyük firmalar kepenk kapatırken, küçük esnafın da anası kan ağlamaktadır. Bu durumda halk ise, kirasını ve faturalarını dahi ödemekten aciz duruma düşmüştür. Ancak ne yazık ki hâlâ daha yolsuzluklar yapılmaya devam ediliyor ve olan yine halka oluyor. Bu durumda, krizin patlama sebeplerinden biri olarak gösterilen konut yatırımlarında da yeni bir gelişme yaşandı. Söz konusu gelişmeye göre konut kredisi faiz oranları düşürülmeye başlandı. Evet, yeniden…

Makale İçeriği

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranlarını Düşürdü

Hatırlanacağı üzere seçimden önce yapılan uygulamaya göre geçici süre ile kimi bankalar konut kredisi faiz oranlarını yüzde birin altına indirmişler ve vatandaşları ev almaya yönlendirmişlerdi. Kısmî de olsa etkili olan bu yöntem sayesinde daha düşük faizle ev satın alan vatandaşlar rahat bir nefes almıştı. Fakat bu fırsatı kaçıranlar için ise müjde gecikmedi. Dün itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, gayrimenkul yapı firmalarının desteği ile birlikte konut kredisi faiz oranlarını %0,98’e kadar indirdi.

Bankanın sunmuş olduğu konut kredisi faiz oranlarının yanı sıra, yüz yirmi aylık vade seçeneği de dikkat çekiyor. Öte yandan Ziraat Bankası, konut kredisindeki limiti de beş yüz bin lira olarak belirlemiş durumda. Bu yeni konut kredisi uygulamasına göre beş yüz bin liralık bir kredi, on senelik vade ile kullanıldığında, şu şekilde bir kâra geçmiş oluyor:

  • %2,09 faiz ile kullanılsaydı beş yüz on yedi bin lira
  • %1,78 faiz ile kullanılsaydı üç yüz altmış iki bin lira daha az ödeyecekti.

Banka Açıklama Yaptı

Ziraat Bankası, konut kredisi kampanyasından hemen sonra resmî bir açıklama yaparak, mezkûr kampanyada yapı firmalarının büyük desteği olduğunu ve bundan dolayı kampanyanın vücuda gelebildiği aktarıldı. Açıklamaya göre esasen kampanyadan dolayı bankanın indirdiği konut kredisi faiz oranı %1,78’dir. Ancak konut üreticileri, bu oranı daha da düşük bir oran olan %0,98’e kadar çekti. Banka, yaptığı açıklama ile en büyük gayesinin konut stoklarını eritmek olduğunu da belirtti.

Ne olursa olsun, kötü yönetilen bir ekonomi sistemi ile sistemin zor günler geçirdiği belli. Bu noktada herkes üstüne düşeni yapmalı ve ekonomik daralmadan kurtulmalıyız.

Yorum Yap

Yorum Yap