İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Konut Kredisi Kullanırken Bu Noktalara Dikkat

Konut Kredisi Kullanırken Bu Noktalara Dikkat

Konut kredisi kullanmaya karar verdiğiniz an dikkat etmeniz gerekenleri sizler için bu haberimizde sıraladık.

Konut Kredisi Kullanırken Bu Noktalara Dikkat
1

Ev almaya niyetlenen herkesi heyecanlı bir süreç bekliyor. Ancak, alacağınız evi nakit ödeyebilecek durumda değilseniz kendinizi bankaların konut kredilerini incelerken bulabilirsiniz. Bankalara konut kredisi başvurusu yapmadan evvel dikkat etmeniz gereken kimi hususlar bulunuyor. Bunları şu şekilde hülâsa edebiliriz:

Kredi Almak İçin Şartlar

Bankalar, kredi vermeden önce birtakım şartları sağlamanızı istiyor. Sigortalı bir işte çalışıyor olmak, yıllık gelir miktarınızın belli bir seviyede olması, sağlık durumunuz vs. Bu gibi şartları sağladığınızdan emin olduktan sonra kredi başvurusunda bulunmanız öneriliyor.

Kredi Notunuza Dikkat

Kredi notu, geçmiş banka deneyimlerinizden derlenen banka profiliz anlamına geliyor. Eğer, kredi notunuz düşükse konut kredisi talebiniz ret edilecektir. Günün birinde konut kredisi kullanarak ev almaya niyeti olan herkesin, banka ödemelerine dikkat etmesi gerekiyor. Böylece kredi notu yüksek oluyor ve bankalardan kredi almak kolaylaşıyor.

Satın Almak İstediğiniz Evi Belirleyin

Kredi kullanmadan önce, hangi evi alacağınıza iyi karar vermeniz gerekiyor. Uzun bir süre satamayacak ve borç ödemek zorunda olacağınız için yaşarken memnun olacağınız bir ev seçmenizde fayda var. Evin gerekli belgelerinin bulunması; iskanı, tapusu ve deprem sigortasının olması kredi alacağınız bankalar için önemli. Evinizi belirlerken bu belgelerin durumunu da kontrol etmeniz gerekiyor.

Ne Kadar Peşinatınız Olmalı?

Konut kredisi almak istediğinizde, banka evin değerinin %80’ini kadar kredi veriyor. Yani %20’sini sizin peşinatınız oluşturuyor. Bu sebepten peşinatınızı, seçtiğiniz evin değerine göre hazırlamamız gerekiyor.

Kredi Faiz Oranları

Herhangi bir bankayla çalışmaya başlamadan önce, bankaların konut kredisi için açıkladıkları faiz oranlarını karşılaştırmak gerekiyor. Böylece, alacağınız krediyi çok daha az faizle geri ödeyebilirsiniz. Bunun için internette çeşitli sitelerin karşılaştırma örnekleri bulunuyor. Bunları kullanarak, istediğiniz miktar krediyi seçtiğiniz vadeye göre hesaplatıp, fikir sahibi olunabilir. Bankalarca dönem dönem hazırlanan, konut kredisi faiz kampanyaları bulunuyor. Bunları takip ederek daha karlı bir faiz sürecine geçirilebilir.

Aile Bütçenizin Durumu

Konut kredisi için bankaya başvurduğunuzda, aylık ne kadar ödeyebileceğinizi çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Kon kredisi uzun bir zaman dilimini kapsadığından, bu süre zarfında geçim sıkıntısı çekmemeniz ailenizin yararına olacaktır. Bankadaki ödeme şekillerine göre, peşinat durumuna göre ve istediğiniz evin durumuna göre uygun bir ödeme planı oluşturulacaktır.

instagram likes kaufen

Yorum Yap

Yorum Yap