İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Konut Kredisi
 3. Konut Fiyat Endeksi
Trendlerdeki Yazı

Konut Fiyat Endeksi

REIDIN tarafından hazırlanıp konut fiyat endeksi tablosu için verileri derleyip haberimize konu ettik.

Konut Fiyat Endeksi
1

Ülkemizde bulunan konutların, mevcut düzendeki sektörel fiyat farklılaşmalarını takip etmek amacıyla Türkiye genelini kapsayan bir tür endeks hesaplamasıdır. Konutların yapılış yılına bakılmadan Konut Fiyat Endeksi (KFE) tüm konutların satışıyla ilgili fiyat verileri kullanılmaktadır. Konut kredisi veren bankaların verileri ile derlenen bu veriler bireysel konut kredisi kullanım aşamasında hazırlanan değerlendirme raporundan alınmaktadır. İnşaat sektörünün gelişimiyle birlikte konut fiyatları da artış göstermektedir.

Makale İçeriği

Konut Fiyat Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Konut satışının gerçekleşebilmesi için konutun gerçek fiyatı konut piyasasında yer almaktadır. Bu sebeple gerçek fiyatı temsil edebilmek açısından bireysel konut kredisi veren bankalar başvurular esnasında derlenen raporlarda verilen fiyat değerlerini kullanırlar. Konut fiyat endeksi konutun yıllık brüt kira gelir değerinin konut satış fiyatına bölünmesiyle elde edilmektedir. Türk Lirası cinsinden hesaplanmaktadır. Konut fiyat endeksi Türkiye’de bulunan 81 ili kapsayacak nitelikte hesaplanmaktadır.

2018 Ocak Ayı Konut Fiyat Endeksi

REIDIN tarafından hazırlanıp 2018 yılı Ocak ayında yayınlanan konut fiyat endeksi bir önceki aya göre %0.85 oranında artış göstermiştir. REIDIN, yatırım geri dönüş süresi olarak adlandırılmaktadır. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise .74 oranında bir artış göstermiştir. Ocak ayında satış fiyatlarının en yüksek olduğu il %2.11 oranıyla Artvin olmuştur. Ağrı ili ise %2.00 oranıyla kiraların en çok artış gösterdiği il olmuştur. Kiranın aynı oranda azalarak en düşük kira gelirine sahip il ise Uşak olmuştur.

REIDIN yatırım geri dönüş süresi ile ilgili bölgelerde konutların satın alınması ya da kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının yıllık kira değerini kaç yıl içerisinde karşılayabileceğini göstermektedir. 2018 yılı Ocak ayı endeks hesaplamalarına göre yatırım geri dönüş süresi en yüksek olan iller Van, Şanlı Urfa ve Aydın olmuştur.

Konut Kredisi Faizleri

Tüm bunların dışında konut kredisi faizleri ise son senelerin en yüksek noktasına ulaşmış bulunuyor. Dolayısıyla son derece mühim bir konu olarak bunu ele almak gerekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konut kredisi faizlerinin oldukça yüksek olduğunu belirtmiş ve faiz lobisi tarafından fukaranın sömürüldüğünü belirtmiştir. Hükümet, bankaların uyguladığı faiz oranlarını düşürmeye çalıştıkça, sektörel bazlı bir inatlaşma da devam ediyor.

instagram follower kaufen

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Avatar
  5 sene önce

  hedonik konut fiyat endeksi öncü verileri bu işin bu kadar ciddi boyutta olacağını haber vermişti aslında bize ama ne yazık ki pek dikkatimizi çekmemişti.

 2. Avatar

  güzel bir derleme haber olmuş. istanbul’da artık ev sahibi olmak çok zor, hatta hayal bile diyebilirim. konut fiyat endeksi verileri de bunu gösteriyor ne yazık ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir