İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Asgari Ücret İle Konut Kredisi Almak

Asgari Ücret İle Konut Kredisi Almak

Asgari Ücret İle Konut Kredisi Almak
2

Bugünlerde para biriktirerek ev sâhibi olmak, hele hele büyük şehirlerde imkânsız gibi. Bu nedenle bankalara başvuru yaparak kredi talebinde bulunuruz. Ancak, düşük maaşla çalışanlar sürekli asgari ücret ile konut kredisi almak konusunda araştırmalar içerisinde bulunur. Fakat bu mümkün müdür, değil midir araştırmak istedik.

Konut Kredisi Nedir

İnsanlar kiralara yüksek meblağlar ödemek durumunda kalıyorlar. Örneğin 2000 TL kira ödeyen bir çift, bankadan kredi çekere 2500 TL kredi taksiti ödüyor, ama böylece belli müddet sonra ev onların oluyor. Bu sistem, genellikle bankalar aracılığıyla kullanılan konut kredisiyle mümkün olmaktadır. Ancak prosedürü çok fazla olan konut kredisi, aynı zamanda herkese de maalesef çıkmıyor. Konut kredisi genel anlamda aylık geliri yeterli düzeyden olan ve kredi puanı yüksek olan şahıslara verilmektedir.

Asgari Ücret İle Konut Kredisi Almak

Günümüzde milyonlarca çalışan asgari ücret ile geçinmektedir. Peki, bu durumda asgari ücret ile konut kredisi almak mümkün mü? Asgari ücretliler ne kadar konut kredisi öder? Genel anlamda şunu söylemeliyiz ki bankalar, asgari ücretlinin gelirine oranla konut kredisi verebilir. Ancak bu nispetle görece pahalı bir ev için kullanmak üzere konut kredisi tahsis etmez.

Bilindiği gibi 2016 senesine kadar herhangi bir bankadan konut kredisi kullanmak istediğiniz zaman, çekebileceğiniz maksimum tutar evin güncel değerinin yüzde yetmiş beşini geçemiyordu. Fakat yapılan yeni değişiklikler doğrultusunda, şimdi bu oran yüzde seksenlere kadar çıkartılmıştır. Bu maksatla 100 bin liralık bir ev için 80 bin lira konut kredisi kullanabiliyorsunuz. Ancak bankalar, konut kredisinin vâdelerini kredi kullanacak kişinin gelirine oranla hesaplamaktadır. Dolayısıyla ödenemeyecek taksitler ortaya çıkarsa, kredi kullanmanıza izin vermeyebilir. Bu durumda banka, kişinin aylık geçinme asgari düzeyini ve gelirini karşılaştırarak bir oranlama yapar.

Konut Kredisinde Vâde Sayısı

Ev almak için kullandığınız konut kredilerinde genellikle 120 ay vade seçeneği bulunur. Yapılan vadelerdeki taksit miktarı da, kişinin aylık gelirinin %75 ilâ %80’i oranında sınırlı tutulur. Bu da en iyi ihtimalle tabii ki. Bir asgari ücretli çalışanın çocuk ve diğer yan yardımlarla 1500 TL maaş aldığını varsayalım. Bu %80’lik oranlamayı yaparsak 1500 TL’nin taksit olarak değerlendirilebileceği kısmının 1200 TL olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu rakamı 120 ile çarptığımızda 180.000 TL’lik bir meblağ çıkmaktadır. Demek ki 1200 TL taksit ile 120 ay boyunca ödeme yaptığınız takdirde toplamda 180 bin liralık kredi ödemesini tamamlamış olacaksınız. Ancak 180 bin liranın, satın aldığınız evin tüm bedeli olarak düşünmeyin. Çünkü bu rakama bankanın almış olduğu faizler ve dosya masrafları gibi ek kalemler de dâhildir.

Konut Kredisinde Kampanya

Kimi bankalar, ara sıra 240 aya kadar da vade kampanyası yapmaktadır. Bu durumda asgari ücretlilerin bankalardan konut kredisi kullanmaları daha da kolaylaşmaktadır. Bu nedenle güncel olarak bankaların konut kredisi kampanyalarını takip edebilirsiniz.

Konut Kredisiyle Hayatınızı Güvence Altına Alma İmkânları

Yorum Yap

Yorum Yap