İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Konut Kredisi Nedir, Nasıl Çıkarılır

Konut Kredisi Nedir, Nasıl Çıkarılır

Konut Kredisi Nedir, Nasıl Çıkarılır
2

Ülkemizin en büyük problemlerinden biri de, hiç şüphesiz kiralardır. Kiralar, her birey için ayrı bir yük ve zorluk anlamına geliyor. Ayrıca kira miktarlarının oldukça yüksek olması da insanların kuş kadar olan maaşlarını daha da kuşa çevirmektedir. Bu noktada insanlar, kira ödemek yerine konut kredisi nasıl çekilir sorusuna cevap arıyor ve kira öder gibi ev sâhibi olma hevesine düşüyorlar.

Konut Kredisi Nedir

Bankaların, satın almaya karar verdiğiniz evleri ipotek yani teminat altına alarak size kullandıkları bir kredi türü olan konut kredisi, beş yıl ile otuz yıl arasında değişen vâde sayısına sâhiptir. Genel itibarıyla faiz oranları sabit olan bu kredi türünde, vâde sayısının uzun olması ciddî kertede faiz ödemenize sebep oluyor.

Kredi kullanıp satın almak istediğiniz evin rayiç değeri neyse, çekebileceğiniz kredi miktarı da o rayiç bedelin %70 ya da %75’ine kadar çıkabilmektedir. Kalan miktarın peşinat olarak nakdi şekilde cebinizde olması gerekiyor. Örneğin, 300 bin liralık bir ev alacaksanız bankadan çekebileceğiniz maksimum kredi miktarı 225 bin lira olarak hesaplanmaktadır. Peşinat olarak da 75 bin liranızın bulunması gerekiyor.

Bankalar, ev kredisinde ipotek mantığını kullandıklarından ötürü genellikle sizden kefil istemezler. Ancak kimi durumlar kefil gösterilmesi de zorunluluk olarak tutulabilir. Bu, genel itibarıyla kredi puanı ve gelirinizle alâkalı bir durumdur.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, satın almak istediğiniz taşınmazın tapuda konut yâni mesken olarak geçmesidir. Eğer arazi, arsa, fidanlık, dükkan ya da depo gibi niteliklere sâhip bir taşınmazsa, o yerler için konut kredisi kullanamazsınız.

Eğer satın almak istediğiniz ev henüz inşa ya da yapım aşamasındaysa, bu sürecin yüzde seksen oranında tamamlanmış olması gerekiyor. Eğer henüz kaba inşaatı bile yeni başlamış bir evi satın almak isterseniz, bankalar size kredi vermez. Bu durum, ekspertiz denilen değerleme uzmanlarının satın alınacak konuta gelerek rapor hazırlaması ile ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda ekspertizler, evin değerini de hesaplayan uzmanlar olarak bilinmektedir.

Katılım bankalarının açılmasıyla ev kredilerinde de faiz oranlarında düşüş meydana gelmiştir. Bu ihtimali hatırlatarak, Vakıf Katılım, Halk Katılım ya da Ziraat Katılım gibi bankaların faiz oranlarına da muhakkak bakın.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    Katılım bankaları çok daha avantajlı bu konuda. Sabrınız varsa 10 15 yıl boyunca kira öder gibi bankaya ödemeye yaparak ev sahibi olabilirsiniz. Sürekli geliriniz olan bir işte çalışmanız önemli 5 sene ödeyip ardından ödemeyecek duruma gelirseniz o durum daha kötü olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir