1. Ana Sayfa
  2. Kripto Paralar
  3. Bitcoin’de Son Durum Analiz ve Yorum

Bitcoin’de Son Durum Analiz ve Yorum

Bitcoin son durum

Borsanın yeni trendi haline gelen kripto paralarda sular durulmak bilmiyor. Sektörün lideri Bitcon (BTC), son 24 saatte yüzde 1,84 değer kazanarak 48.200 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Kripto para lideri Bitcoin (BTC), 2 hafta önceki zirve yükselişinden sonra geri çekilmeye başladı. Hafta sonuna geldiğimiz bugün 48.00 dolar seviyesinde işlem gören BTC, son 24 saat içerisinde yüzde 1,84 değer kazandı.

Bitcoin Son Durum Analizi

Bitcoin analiz

Son dönemlerin en büyük yatırım teşvikini kapmayı başaran BTC, kripto para liderliğini korumaya devam ederken yeni bir trend akışına girdi. 48 bin dolar seviyelerinde işlem gören BTC için beklenen yeni direnç noktası, 50.600 olarak görülüyorken yeni destek noktası ise 46.684 dolar olarak görülüyor. Ancak son 2 haftadır piyasada olağan dışı hareketlerin olması, grafikleri ters yüz edebilir.

Bitcoin Fiyatı Düşer mi Yükselir mi?

Son dönemlerde yeniden trend yatırım araçlarından biri haline dönüşen Bitcoin’de yeni bir trendin belirlenmesi bekleniyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni direnç noktası 50.600$, destek noktası ise 46.684 dolar olarak görülmekte. Uzman traderlerin yorumlarına göre Bitcoin’in yeni bir döneme geçmesi çok uzun sürmeyecek. Ancak bu durum, yükseliş şeklinde değil düşüş şeklinde olacak. Bitcoin’in düşüş trendine geçmesi elbette altcoinlere biraz da olsa nefes aldıracak.

Bitcoin Dominance

Bitcoin dominance

Bitcoin’de son durum analizi bu şekilde iken yatırımcıların dikkat etmeleri gereken önemli bir diğer konu olan dominance seviyesine de göz atmamız gerekir.

Bitcoin’in dominance seviyesi anlık olarak 61.20 olarak görülmektedir. BTC için bu seviye, alımların devam ettiği anlamına gelmektedir. Ancak diğer yandan altcoinlere baktığımızda, bir süredir BTC yükselişi ve düşüşlerine paralel şekilde hareket ettiği görülmekte idi ve bu da 2 haftalık bir sürede altcoinlerin yatay seviyede ilerlemesine neden oldu.

Dominanca Nedir?

Dominance, İngilizcen dilimize geçmiş daha çok borsalarda kullanılan bir tabirdir. Pazar hakimiyeti, belirli bir pazardaki gücün büyük bir kısmının kontrol edilmesi olarak okunabilir. Yani kripto para borsasında Bitcoin’in dominance seviyesi dendiğinde, piyasadaki toplam paranın ne kadarının BTC’de olduğu anlaşılmalıdır.

Altcoinler Ne Zaman Yükselir?

Altcoinlerin yükselebilmesi için öngörülen en temel etken, BTC dominance seviyesinin 60’ın altına düşmesi. Ancak bu şekilde olduğunda, altcoinlerin yükseliş ya da düşüş trendi, Bitcoin’den (BTC) bağımsız şekilde devam eder. Bu da piyasaya yeni yatırımların yapılmasını sağlar ki, altcoinlerde hareket de bu dönemde başlar.

Geçmiş dönem grafik hareketlerine bakıldığında, 17 Aralık 2017 tarihinde Bitcoin’in zirve yaptığı görülüyor ve bu tarihte BTC fiyatı, 19.645 dolar seviyelerine çıkmıştı. Aynı tarihte Ethereum’da (ETH) durum daha farklıydı yani zirve trendini yakalayamamıştı. 17 Aralık 2017 tarihinde ETH, 753 dolar seviyelerinde idi. Ethereum’da asıl hareket ise BTC’nin zirve yapmasından 27 gün sonra 13 Ocak tarihine denk gelmişti. Aynı dönemde altcoinler için de yeni yükselişler başlamıştı.

Uzman trader Expert Para’nın verdiği bilgilere göre bu durum yeniden tekrar edecek. Şuan için yapılan analizlere göre aynı işlemlerin tekrar etmesi, 21 mart tarihine denk geliyor. Yani altcoinler için yükseliş tarihi olarak bu tarih veriliyor.

Grafikler Kesin Sonuç Verir mi?

Her uzman traderin defaatle belirttiği gibi grafikler için yüzde yüz sonuç verir demek yanlış ve aldatıcı olur. Kripto para borsasında her an yeni gelişmeler yaşanabildiği için özellikle boğa sezonunda grafikler bazen bozulabiliyor. Bu yüzden hangi uzman traderi dinleyerek işlem yaparsanız yapın, işlem yapmadan önce mutlaka grafik analizlerini inceleyin, destek ve direnç noktalarını belirleyerek işlem yapın. Ancak bu şekilde yaparsanız kazanamazsanız bile başka birini suçlamaktan vazgeçebilirsiniz.

Bu Video Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorum Yap