1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. BM, Zengin Ülkelerin İş Gücündeki Göçmen Artışının Ekonomiye Katkı Sağlayacağını Açıkladı

BM, Zengin Ülkelerin İş Gücündeki Göçmen Artışının Ekonomiye Katkı Sağlayacağını Açıkladı

BM, yüksek gelirli ülkelerin iş gücündeki yüzde 3’lük göçmen artışının küresel seviyede GSYİH’ya 2025 yılına kadar 356 milyar dolar katkıda bulunabileceğini öngörüyor.

BM, Zengin Ülkelerin İş Gücündeki Göçmen Artışının Ekonomiye Katkı Sağlayacağını Açıkladı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, göçmenler ve sunmuş oldukları fırsatlar ile ilgili güvenli ve düzenli göçün kalkınma ve ekonomik iyileşmeye katkılarına dikkat çekti.

Zorunlu göçün son 10 yıl içerisinde iki kat yükselerek 79 milyon kişiye çıkmasının ve göçün sebepleri ile mücadelenin kalkınma için elzem olduğu belirtilen raporda, göçmenlerin iş gücüne katkılarının ekonomik iyileşme için zaruri olduğu belirtildi.

İyi yönetilen insan hareketliliğinin ekonomik büyüme, eşitsizlikleri azaltma ayrıca farklı toplumları birbirine bağlamaya katkı sağlayacağı vurgulanan raporda, dünya nüfusunun sadece yüzde 3,5’lik kısmının göçmen olmasına rağmen göçmenleri 2015 yılında GSYİH’ya yüzde 9 oranında katkı sağladığı ifade edildi.

Söz konusu raporda, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’nın araştırmasına göre ise yüksek gelirli ülkelerdeki göçmen nüfusunda yaşanan yüzde 1’lik artışın iki kişi başına geliri yüzde 2 oranında artıracağı ve yine yüksek gelirli ülkelerin iş gücünde yüzde 3’lük göçmen artışının küresel düzeyde gayrisafi yurtiçi hasılaya 2025 yılına kadar 356 milyar dolar katkı sağlayabileceği öngörülüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap