İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?


Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? Sorularının cevabını sizler için derlediğimiz yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bankalardan kredi çekmek isteyenlerin kredi notuna ihtiyacı vardır. Peki Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? Diyorsanız buyrun birlikte bakalım.

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Devlet ya da özel bankalara herhangi bir kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncesinde kredi puanları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bankalar müşterilerine kredi vermeden önce bazı kriterleri esas alıyor. Kredi geçmişi yani kredi notu bir bankanın kredi talebine olumlu dönüş yapması için göz önünde bulundurduğu en önemli kriterlerden. Müşterilerin kredi taleplerine göre olumlu ya da olumsuz geri bildirim yapan bankalar, puan aralığını baz alıyor.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu yani kredi geçmişi sizin aslında bütün kredi geçmişinizdir. Daha önce yaptığınız kredi kartı ya da kredi ödemesi, fatura ödemeleri gibi ödemeler baz alınır. Burada bankanın asıl anlamak istediği şey siz borcunuza sadık mısınız yoksa değil misiniz? Biliyorsunuz ki bankadan çekilen kredi geri ödemek üzere alınan bir paradır. Banka da size bu parayı vermeden önce sizin bütün ödeme geçmişine bakarak siz bu krediyi ödeyebilir misiniz iye değerlendirmeye alıyor. Tabii bu böyle üç beş düzenli ödemeye göre şekillenen bir sistem değil. Eğer kredi ya da kredi kartı borcu yüzünden bir yasal takip sürecine girdiyseniz bu sizin kredi puanınızı olumsuz etkilemekte.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi puanı 0 ile 1900 arasında değişen bir değerdir. Kredi notunuzun yüksek olması kredi alma ihtimalinizi arttırır. Kredi notunun 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir. Böyle bir durumda banka sizinle ilgili herhangi bir fikir edinemez, bunun için kredi alamazsınız. Kredi notunuzun olumlu yönde etkilenmesini istiyorsanız ödemelerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi ya da kredi kartı vermek için bankanın belirlediği alt sınır bankadan bankaya, almak istediğiniz tutara ve gelir durumunuza göre değişse bile ortalama değerler şu şekildedir:

Risk grubu: 0-699

En riskli: 700-1099

Orta riskli: 1100-1499

Az riskli: 1500-1699

İyi: 1700

Çok iyi: 1900

Kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilir. Kredi puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur ancak yine de bu durum tamamen bankanın inisiyatifindedir. Bankaların en tereddütte kaldığı grup az riskli gruptur yani 1100-1499 arası.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli gruba dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabiliyor.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notunuz kaç olursa olsun unutmayın ki kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenerek değerlendirmeye dahil edilir.

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplanırken bazı etkenler göz önüne alınır. Findeks Kredi Notu’nun hesabı yapılırken farklı bileşenler göz önünde bulundurulur. Kredi notunu oluşturan etkenler ve yüzdeleri aşağıdaki gibidir:

Mevcut kredi borç durumu %35

Kredi ödeme düzeni %35

Kredi kullanma yoğunluğu %10

Yeni alınan kredi %11

Diğer faktörler %9

Kredi Notu Öğrenme Şekilleri

Kredi Notu Öğrenme Şekilleri

Kredi notlarını öğrenmek isteyen kişiler, farklı yöntemlere başvurabiliyor. Findeks herkes tarafından duyulan bir sistemdir. Bu sistem kişilerin doğru şekilde kredi notlarını öğrenebilmesine imkan sağlıyor. Kişilere sunulan ücretli paketlerle, kredi puanlarını öğrenme fırsatı sağlıyor. Kredi notları kişileri için büyük öneme sahip olması nedeniyle, oldukça merak ediliyor. Kredi notları bazı bankaların mobil uygulamasından da bir ücret karşılığı öğrenebiliyor.

Kredi Notu Öğrenme Şekilleri

Findeks notu diye geçen bu sistem, kişilere kolay bir şekilde kredi notunu öğrenme yardımında bulunuyor. Kişiler ödeyecekleri küçük bir ücretle, kredi notlarının durumunu öğrenebiliyor. Ayrıca bu notların bazı detayları bulunuyor. Kişiler ne kadar borcu olduğunu ve hangi ödemelerini geciktirdiğini sistem üzerinden görebiliyor.

Findeks Nedir?

Findeks Nedir?

Türkiyenin önde gelen 9 bankasının ortaklığıyla kurulmuş ve KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hayata geçirilen Findeks, bireylere ve reel sektöre yönelik olarak tasarlanmış yeni finansal hizmet platformudur.

Findeks hakkında ele aldığımız ve findeks hakkında merak ettiğiniz her şey Findeks Nedir? yazımmızda sizlerle. Findeks Kredi Notu Nedir, Nasıl Hesaplanır?

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap