1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Altın İle Güne Girerek Yatırım Yapmak

Altın İle Güne Girerek Yatırım Yapmak

Altın İle Güne Girerek Yatırım Yapmak

Altın yatırımı düşünüyorsanız günler tamda size göre. Altınsız gün olur mu? Olmaz dediğinizi duyar gibiyiz. Gün denilince insanın aklına 2 temel madde gelir; 1 altın, 2 ise kısır. Kısır yatırım olarak işimize yaramaz ama altın tam olarak bir yatırım aracıdır.

Altın İle Güne Girerek Yatırım Yapmak

Gün düzenleyen kadınların çoğunun asıl amacı, parayı harcamak yerine yatırım yaparak, sıra onlara geldiğinde toplu paranın ellerine geçmesidir. İyi bir yatırım mantığı olan gün, özellikle ev kadınları için ellerine para geçmesi açısından oldukça iyi bir alternatiftir.

Gün Nedir?

Gün, mantık olarak 3 kişiden fazla insanın, belirledikleri miktarla her ay seçtikleri birine, o parayı vermeleridir. Böyle olunca, kişiye verdikleri parayı boş yere harcayacaklarına, kendi sırası geldiğinde alacağı paraya yatırım yapmış olur. Yani aslında para biriktirmenin bir diğer şeklidir.

İlginizi çekebilir. Altın Nedir, Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Para biriktirme lafı ağızdan kolay bir şekilde çıksa da iş icraata gelince bir türlü gerçekleşmez. Eğer para biriktirmek, yatırım yapmak istiyorsanız iradeli olmanız çok önemlidir. Eğer irade sahibi değilseniz, yatırım yapma fikrinden vazgeçmeniz saniyelerinizi alacaktır. Hal böyle olunca da yatırım sadece lafta kalmış oluyor.

Güne girmenin asıl mantığı para biriktirmek olduğu için, miktarı ve yatırım türünü seçmek tamamen sizin elinizdedir. İsterseniz Altın, Euro, Dolar ya da TL cinsinden belirlediğiniz tutar miktarında güne girebilirsiniz.

Yatırım Nedir, Nasıl Yapılır?

Yatırım Nedir, Nasıl Yapılır?

Yatırım, kişilerin gelecekleri için, çocukları ya da torunları için veya da bir gün lazım olur düşüncesiyle kenara para biriktirmeleri, arsa almaları, ev almaları ya da araba almaları gibi değeri düşmeyen şeylere para vermeleridir. Sadece bunlarda değil elbette, dedelerimizin babaannelerimizin yaptığı gibi yastık altı para biriktirmek ya da güne girerek kenara para koyabilmekte yatırım sayılır.

İlginizi çekebilir. TEB Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Altın İle Yatırım Yapmak Mantıklı Mıdır?

Altın İle Yatırım Yapmak Mantıklı Mıdır?

Altın, geçmişten beri en iyi yatırım aracı olarak bilinir. Düğünlerde dahi, yeni evli çiftlere destek olmak ve yatırım sağlayabilmeleri için altın takılır. Altın bilindiği üzere iyi bir yatırım aracıdır. Fakat bazen altın fiyatlarındaki dalgalanmalar, yatırımcıyı zarara uğratabilmektedir. Eğer bu dalgalanmalardan fazla zarar görmek istemiyorsanız, yatırım yapacağınız altının türüne dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlginizi çekebilir. Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın ile yatırım yapacaksınız, işliği az olan altınları tercih etmeniz gerekmektedir. İşçiliği olan altınlar bilezik, kolye, yüzük, bileklik gibi altın takılarda işçilik fazlasıyla bulunur. İşçiliğin zarara uğratmasının nedeni ise, altını alırken altının ederinden fazla değere satılmasıdır. Fakat elinizdeki işçilik bulunan altın takıyı satmak istediğinizde işler biraz değişebilir. Altını bozdururken, sahip olunan işçilik, kuyumcuların hiçbir işine yaramadığı için, sadece altının değerini hesaplar. Yani işçiliğe vermiş olduğunuz para, altını bozdururken çöpe gitmiş olur. Hele ki altın piyasası bir de dalgalıysa daha fazla zarar etmenize neden olabilir.

Yatırım için en iyi altın, gram altındır. Gram altında işçilik yok denecek kadar azdır. Gram altını bozdururken sadece alış-satış arasındaki makas farkını ödersiniz. Makas aralığı ise genelde gram altın için 2-5 TL arasında değişmektedir. Eğer altın fiyatı çıkmışsa ya da düşmüşse bu da fiyatı etkilemektedir.

Güne Girerek Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Güne Girerek Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Güne eğer altın karşılığı girdiyseniz, yatırım yapmak için oldukça iyi bir yol seçmişsiniz demektir. Eğer yüksek sayılı kişiyle girdiyseniz, sizin sıranız geldiğinizde elinize fazlaca altın geçer. Yalnız altı ile güne girdiyseniz dikkatli olmalısınız. Altın piyasası zaman zaman dalgalanan bir piyasadır.

İlginizi çekebilir. Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Örnek vermek gerekirse, varsayalım ki 10 kişilik bir ekiple, 1 çeyrek altınına güne girdiniz. Sıraya koyuldu ve sizin sıranız 9. Sıra. Sıra size gelene kadar diğer kişilerin altınlarını, çeyrek altının fiyatı 880 TL olduğu için o fiyattan aldınız gibi düşünelim. Fakat sıranın size geldiği ay altının fiyatı düşmüş olsun ve çeyrek altının güncel fiyatı 820 TL’ye kadar düşmüş varsayalım. Güne ilk girdiğinizdeki altın fiyatından hesaplayacak olursak 7,920 TL almanız gerekirsen, düşen altın fiyatı sayesinde 7,380 TL almış olursunuz. Buda sizin durduğunuz yerde 540 TL gibi bir para zarar etmenize sebep olur.

Güne Girerek Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Tabii bu durumun tam tersi de olabilir. Altın fiyatları size gelene kadar yükselişe geçip, sizin kar etmenizi de sağlayabilir. Bu nedenle altın üzerinden güne girip yatırım yapma işi biraz risk taşıyan bir iştir. Tabii çok büyük rakamlar kaybetmeyecek olsanız da sonuçta az tutarlarda değildir.

İlginizi çekebilir. Yapı Kredi Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Günde TL Olarak Yatırım Yapmak

Girdiğiniz günde, TL olarak yatırım yapmak daha risksiz ve güvenlidir. Çünkü sıra size gelse de gelmese de altın gibi fiyat yükselmesi ya da düşüşü gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu nedenle ne verirseniz onu almış olursunuz. Bu nedenle de yatırımınızdan bir şey eksilmemiş olur.

Yorum Yap

Yorum Yap