İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. Temassız Ödeme Nedir?

Temassız Ödeme Nedir?

Temassız Ödeme Nedir?

Kredi kartlarını günümüzde kullanmayan yoktur. Büyük bir kolaylık sağlayan kredi kartları, gün geçtikçe gelişen teknoloji ile kullanıcılarına daha iyi hizmet vermekte ve kullanıcıların işini kolaylaştırmaktadır.

Temassız Ödeme Nedir?

Kredi kartlarının işlem gerçekleştirebilmesi için, pos cihazının ilgili bölümüne takılması ve sonrasında ise sizin şifrenizi girmeniz gerekir. Fakat artık bu işlemlerle uğraşmanıza gerek yok. Kredi kartı temassız ödeme özelliği ile kartınızı cihazın manyetik algılayan yerine göstermeniz yeterlidir. Sizler için bu yazımızda kredi kartı temassız ödeme ile ilgili bilmeniz gereken bütün bilgileri derledik.

İlginizi çekebilir. Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi Kartı Nedir?

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, tüketicilerin acil olan nakit gereksinimlerini karşılayan, alışverişlerde taksit olanağı sağlayan, alışveriş karşılığı para puan kazanmasını sağlayan ödeme aracıdır. Kredi kartları bankalara aittir, yani geri ödemek şartıyla bankaya borçlanırsınız.

İlginizi çekebilir. Kredi Kartı Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Kredi kartları ile alışverişlerinizi 12 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Kredi kartlarının her ayın belirli bir gününde ödeme tarihi bulunur. O tarih geldiğinde, ister asgari tutarı ödersiniz isterseniz de borcunuzun tümünü kapatabilirsiniz.

Kredi kartları ile isterseniz online olarak da alışveriş yapmanız mümkündür. Tek yapmanız gereken şey kart numaranı, son kullanma tarihini ve kartın arkasında yer alan güvenlik kodunu girmenizdir. Sonrasında online olarak alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Temassız Ödeme Nasıl Gerçekleşir?

Temassız Ödeme Nasıl Gerçekleşir?

Kredi kartı temassız ödeme işlemi, alışveriş yaptığınız mağazada kartınızı pos cihazına dokundurmadan ve şifre girmeden, sadece kartınızı pos cihazına göstererek gerçekleşen bir ödeme sistemidir. Temassız ödeme yapabilmek için kartınızın ve kullanılan pos cihazının temassız ödemeye uygun olması gerekmektedir. Eğer kartınız temassız ödemeye kapalı ise işleminizi gerçekleştiremezsiniz. Bu sebeple öncelikle kartınızı temassız ödemeye açmalısınız. Temassız ödeme limiti en fazla 350 TL olarak belirlenmiştir. Yani 351 TL’lik bir ürünü temassız ödeme seçeneği ile alımını gerçekleştiremezseniz. Bunun nedeni ise kartınızın kaybolma ve çalınma riskine karşı, kullanıcının mağduriyetini önlemektir.

İlginizi çekebilir. Altın Nedir, Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nasıl Açılır?

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nasıl Açılır?

Artık yeni olarak alınan tüm kredi kartları, temassız özelliği ile gelmektedir. Ancak geçmiş yıllara ait pek çok kredi kartında henüz temassız özelliği bulunmamaktadır. 4 çizgi şeklinde kartınızda işaret bulunuyorsa temassız ödeme yapılabilir anlamı taşımaktadır ancak her kredi kartında bu işaret yoktur. Kartınızın temassız olup olmadığını anlamak için kartınızda 4 çizgili ses dalgasına benzeyen bir işaret olup olmadığına bakabilirsiniz. Ayrıca bankanızın müşteri temsilcisini arayarak kartınızın temassız özellikli olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Kartı temassıza açmak için yapmanız gereken bankanızın mobil veya internet bankacılığına girerek kredi kartı ayarlarından temassız özelliğini aktif etmektir. Ayrıca müşteri hizmetlerine bağlanarak birkaç dakika içerisinde kartınızı temassıza açtırabilirsiniz.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nasıl Kapatılır?

Kredi kartı ya da banka kartınızı temassız ödemeye kapatılması için, bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir veya şubeye giderek kartınızı temassız ve şifresiz işlemlere kapatabilirsiniz. Temassız ödeme işlemlerinin güvenilirliği hakkında endişeleriniz bulunuyorsa, herhangi bir işleminiz dahilinde olmayan harcama işlemine itiraz ederek ödeme talep edebileceğini de unutmayın. Ayrıca tüm kredi kartları temassız ödeme işlemleri için üst limiti 350 TL’dir. Yine de kartınızı temassız işlemlere kapatmak için bankanızın şubesine giderek kapatabilirsiniz.

İlginizi çekebilir. Noterde Kredi Kartı Geçerli mi?

Temassız Ödeme Avantajları Nelerdir?

Temassız Ödeme Avantajları Nelerdir?

Kredi kartı ile temassız ödeme yapmanın ilk avantajı çok kısa süre içinde ödemenin tamamlanmasıdır. Ödeme noktalarında uzun süre beklemek yerine saniyeler içinde ödeme yapabilme imkânı, temassız ödemeyi cazip hale getiriyor.

Temassız ödeme yapmanın en önemli avantajı ise hijyen. Eller, dokunulan alanlar için bulaşıcı hastalıklara sebep olan virüs ve bakterilerin yayılmasına en uygun yerler. Kullanılan nakit paraya çok kısa süre içinde onlarca hatta yüzlerce insanın temas edebilir. Temassız ödeme esnasında herhangi yabancı bir yüzeye dokunmaz ve kartınızı bir başkasına vermek durumunda kalmazsınız. Temassız ödeme şekli özellikle 2 senedir içerisinde olduğumuz salgın hastalık döneminde oldukça tercih edilmiştir, bankalar kullanıcılara, temassız ödemeye kapalı kartları yerine temaslı ödeme yapabilecekleri kartlar göndermiştir.

Temassız Ödeme Avantajları Nelerdir?

Temassız ödeme, güvenli bir ödeme yöntemi olarak öne çıkar. Kredi kartı ile yapılan işlemlerde kartın kopyalanması veya bilgilerinin ele geçirilmesi ihtimali varken, temassız ödeme yapıldığında kartınızı kimseye vermezsiniz, böylece kartın kopyalanması ve bilgilerin ele geçirilmesi mümkün değildir.

Temassız ödeme ile kartınızı unutma ya da kaybetme ihtimaliniz de azalır.

Temassız Ödeme Güvenli Midir?

Temassız Ödeme Güvenli Midir?

Temassız ödeme limiti en fazla 350 TL olduğu için bir sorun teşkil etmemektedir. Belirlenen tutarın üzerinde temassız ödeme yapmak istediğinizde, pos cihazı sizden şifre ister. Kullandığınız bankaya ait mobil uygulamayı telefonunuza indirdiğinizde, en son nereden kaç TL tutarında harcama yaptığınızı görebilirsiniz. Bu nedenle de kartınız kaybolduğunda ya da çalındığında, uygulama üzerinden en son nereden alışveriş yapıldığı ya da kullanıldığını görmeniz mümkündür.

Temassız Ödeme Limiti Ne Kadardır?

Temassız Ödeme Limiti Ne Kadardır?

Kredi kartı temassız ödeme limiti Bankalar Kart Merkezi (BKM) tarafından belirlenir. Temassız ödeme limiti 2020 yılında 250 TL iken son günlerde tüm dünyada ortaya çıkan salgın nedeniyle 6 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 350 TL’ye yükseltilmiştir. Bu miktarın üzerinde yapılacak alışverişlerde şifre girilmesi gerekir. Küçük ücretlerde üst üste alışveriş yapıldığında da yine şifre girilmesi gerekir.

Mobil Ödeme Nedir?

Mobil Ödeme Nedir?

Mobil temassız ödeme işlemi, Android ya da IOS yazılıma sahip cep telefonunuzu kredi kartı gibi kullanmanızı sağlayan bir sistemdir. Cep telefonu ile temassız ödeme yapmak için öncelikle kredi kartınızı cep telefonunuza tanımlamanız ve mobil ödeme açma işlemi yapmanız gerekir. Ödeme yapacağınız zaman 350 TL ve altındaki alışverişlerinizde kartınızın şifresini girmeye gerek kalmadan telefonunuzu POS cihazına yaklaştırarak telefonla temassız ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap