1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. Kredi Kartı Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Kredi Kartı Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

kredi kartı

Kredi kartı kullanımı dikkat edilmesi gereken bir konudur.  Düzenli ödeme, zamanında ödeme, gereksiz harcamalardan kaçınmak, bunlardan sadece birkaçı…

Nakit paranın yerini kredi kartları aldı diyebiliriz. Aslında her ne kadar toplum olarak Bitcoin gibi dijital paralara alışık olmasak da kullandığımız kredi kartlarının da dijital olduğunu unutmamamız gerekir. Dijital varlıkların harcanması çok kolay olur. Bu yüzden kredi kartı kullanıcılarının dikkatli davranmaları gerekmektedir. Peki, kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

1- Gelirinize Göre Harcama Yapın

Çoğu insan, dijital varlıkları çok rahat harcar. Kredi kartı kullanımında en sık yapılan hatalardan biri de budur. Bankalar, müşterilerine gelirlerinin iki katı kadar kredi kartı verirler. Ancak bu, ay boyunca iki katını kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Eğer gelirinize göre kredi kartı kullanmazsanız, kredi kartı limitine göre kullanırsanız, ay sonunda ödemelerinizi yapamazsınız ve bu da canınızı sıkmaya başlar.

2- Sürekli Asgari Ücreti Ödemeyin

Elbette ekonomik şartlar zaman zaman kredi kartını sadece asgari ücretini ödemeye elverişli olabiliyor. Ama bunu alışkanlık haline getirmemeniz gerektiğini unutmayın. Kredi kartının asgari tutarını ödeme seçeneği bankalar tarafından sunulan bir kolaylık olsa da aslında bunun kolaylık değil, kullanıcı açısından son derece sıkıntılı bir durumdur. Çünkü asgari ödeme limiti ile ödeme yapmaya devam ettiğinizde birkaç ay sonra içinden çıkılamaz bir hale gelirsiniz.

3- Kart Ödemelerinizi Düzenli Yapın

Kredi kartı kullanıcılarının umursamadıkları ya da düştükleri hatalardan biri de gecikmeli ödeme yapmaktır. Aslında hiç de doğru bir şey değildir bu. Zamanında ödeme yapmadığınızda öncelikle kredi puanınız olumsuz etkilenir ve akabinde bankalarla çalışmanız çok daha güç hale gelir. Tüm bunlardan da önemlisi kart ödemesini düzenli yapmadığınızda faiz birikir ve sonunda içinden çıkamaz bir hale gelirsiniz.

4- Hesap Kesim Tarihine Dikkat Edin

Kredi kartı başvurusu yapılırken hesap kesim tarihi belirlenir. Sonradan bu tarih değiştirilebilse de genellikle kullanıcılar buna çok dikkat etmezler. Ancak bu da kendi başına sorun oluşturabilecek bir durumdur. Örneğin sizin maaşınız ayın 25’inde yatıyorsa, ödemenizin de bu tarihten sonra olması gerekir. Öncesi olduğunda ister istemez gecikmeye düşürürsünüz ki bu da kredi notunuzu olumsuz etkiler.

5- Çok Sayıda Kredi Kartı Kullanmayın

Banka kredi notu iyi olanlar, bankaların sürekli takibi altında olan kişilerdir. Yeni bir kredi kartı vermek için adeta sıraya girerler. Bazen bu durum, kullanıcının hoşuna gidebiliyor ve gereksiz yere yeni kredi kartı alabiliyor. Her ne kadar kredi notunuz yüksek olsa da geliriniz yüksek olacak diye bir kural yok. Bu nedenle gelirinizi aşan meblağlarda kredi kartı başvurusu yapmayın.

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi kartı kullanımı ile gerekli bilgileri verdikten sonra gelelim, hiç kredi kartı olmayanların nasıl kart alabilecekleri hakkında bilgi vermeye…

Kredi kartı alabilmek için öncelikle sabit bir gelirinizin ya da düzenli bir gelirinizin olması gerekiyor. Ancak bankalar bazen bu durumu göz ardı da edebiliyorlar. Eğer hesabınız varsa bir bankada ve sürekli para akışı sağlanıyorsa, kredi kartı almanız çok da zor olmayacaktır. Ancak eğer adınıza belgelenebilir bir geliriniz yoksa ya dediğim gibi sürekli hesabınıza para giriş-çıkışı yaptırın ya da yeni açılmış bir bankaya başvurun. Odeabank, Burganbank, Alternatifbank gibi bankalar, diğer bankalara göre daha az müşterisi olduğu için yeni müşterilere ihtiyaç duyarlar ve başvuru şartlarında daha esnek davranırlar. Bu nedenle yeni kredi kartı başvurusu yaparken bu tip bankalara başvuru yapmanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap